zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Jak funguje imunitní systém? A jak jej podpořit?

Veronika Tůmová
20.03.2018

Imunitní systém, tedy systém obranyschopnosti našeho organismu, je velmi sofistikovaný, provázaný a zároveň křehký regulační systém lidského těla. Jeho zdraví a sílu, jak víme, ovlivňuje celá řada faktorů, z nichž většinu můžeme sami ovlivnit.

Imunitní systém se denně potýká s nelehkým úkolem chránit náš organismus proti bakteriím, virům, plísním, chemickým látkám, toxinům, ale i proti vlastním buňkám, které se odlišují a nezdravě mění, tedy nádorovým buňkám.

Kůže a sliznice jako nedílné součásti imunitního systému

Tato naše obranyschopnost je tvořena spolu se sliznicemi a bakteriemi také vnější bariérou -kůží, a samotným imunitním systémem. Imunitní systém je souhrn různých mechanismů, které rozeznávají a následně ničí cizí či vlastní škodlivé struktury. Ač se to tak nemusí jevit, kůže je pro fungování imunitního systému velmi důležitá. Kůže a sliznice brání průniku patogenů do nitra organismu, kůže navíc vylučuje antibakteriální látky, jako je např. kyselina mléčná či nenasycené mastné kyseliny. Sliznice mají zase dokonalý systém obrany proti infekcím. Při poranění a poškození kůže jako první bariéry bránící škodlivinám v průniku do těla, se mohou projevit potíže zdánlivě nesouvisející. Imunitní systém se však může snadno vysílit v místě rozsáhlých odřenin či popálenin a je tak celkově oslaben. Často se s tímto můžeme setkat u sportovců, kteří po úrazu či zranění nadále marodí s nemocí, která poté vypukla.

Jakou nemoc může znamenat vyrážka?

Vývoj a posilování imunitního systému - je třeba začít v dětství!

Imunitní systém je krátce řečeno systém, díky kterému můžeme v našem prostředí přežít. Jde samozřejmě o velmi složitý a také dobře přizpůsobivý systém, který brání virům a bakteriím v napadení člověka. Je třeba si však uvědomit, že imunitní systém se vyvíjí už v raném dětství a právě tehdy můžeme nejvíc ovlivnit jeho pozdější sílu, schopnosti a spolehlivost. Například příliš sterilní prostředí, ve kterém se své děti snaží udržovat některé choulostivé maminky v domnění, že jedině tak své dítě ochrání před "pohromou" sebemenší nemoci, představuje naopak ohrožení, protože imunitní systém potřebuje, stejně jako dítě samo, poznávat, přizpůsobovat se, zvykat si a učit se. Pokud tak dítě nepřijde do styku s běžnými škodlivinami, například v dětských kolektivech, při sportovních aktivitách a podobně, může dojít k přecitlivělosti, která bývá později také důsledkem nejrůznějších alergií.

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout?

Imunita v kostce

Naše tělo se neustále potýká s velkým množstvím mikroorganismů, čímž udržuje stálost vnitřního prostředí. Při napadení organismu dávají poškozené buňky signál buňkám imunitního systému, a ty podle toho následně reagují. Obranu organismu můžeme dělit na buněčnou a látkovou, kdy tu první tvoří několik desítek druhů buněk bílé krevní řady. Některé buňky obranného mechanismu tak všechny vetřelce pozřou a zničí agresivními látkami obsaženými v trávicích šťávách, jiné produkují protilátky, další pak vetřelce vyhledají a označí pro ty, kdo je následně zničí.

Pomáhejme svému imunitnímu systému zdravým přístupem k životu

Jsou faktory, které udávají sílu a výkonnost našeho imunitního systému, ty těžko ovlivníme, jsou to například genetické dispozice. Celou řadu faktorů však sami ovlivnit můžeme. Základem je samozřejmě správná životospráva, zdravá výživa, dostatek minerálních látek, vitamíny, celkově zdravý životní styl, dostatek spánku, vyhýbání se stresu a omezení negativních vlivů životního prostředí. S přihlédnutím k současnému životnímu stylu a prostředí můžeme také vyzkoušet některé doplňky stravy. Ty nám pomohou udržet si obranyschopnost v dobré kondici a zároveň snížit únavu a vyčerpání, které nás v těchto dnech mohou často přepadat a které také hrají důležitou roli, má-li náš imunitní systém dobře fungovat.

Zdroj: Sportvital.cz, Wikipedia.org, Ing. Petr Novák - vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Nemocnice Žatec

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pocení je zdravé a přirozené, nebraňme se mu!
Světlo LED žárovek a monitorů - může škodit našemu zdraví?

Další články

Zimní nemoci a homeopatika - mohou nám pomoci?
Nemoci a léčba

Zimní nemoci a homeopatika - mohou nám pomoci?

26.02.2018

Homeopatická léčba zaznamenala v naší zemi poměrně pestrý vývoj. Homeopatický lék působí i tam, kde chemie, jak se může zdát, už nemusí stačit. Homeopatika platí i na typické zimní ...

Transplantace vlasů
Alopecie

Transplantace vlasů

23.02.2018

Při transplantaci vlasů dochází k přenesení vlasových štěpů. Během jedné etapy transplantace vlasů lze přenést zhruba 1600 vlasových štěpů, tedy téměř 5000 vlasů, což již dokáže po ...