zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

Veronika Tůmová
02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc objevil v roce 1901 Francouz Augustin Nicolas Gilbert, nebo Němec Jens Meulengracht. Jedná se o poruchu metabolismu bilirubinu - žlučového barviva.

Bilirubin - žlučové barvivo vzniká jako odpadní produkt metabolismu červeného krevního barviva - hemu. K rozvoji této nemoci dochází mezi 15. a 30. rokem života, častěji se však vyskytuje u mužů než u žen.

Příčiny a příznaky Gilbertova syndromu

Příčinou onemocnění je snížená aktivita enzymu, který se podílí na přestavbě nerozpustného bilirubinu na rozpustný. Nerozpustný bilirubin nemůže být vyloučen močí z těla a tak se hromadí v tkáních.

Velké procento pacientů s GS nepociťuje žádné potíže. Nemoc se může projevit mírnou žloutenkou kůže a očního bělma, příznaky se však zhoršují vlivem únavy a stresu, dále pak při fyzickém vypětí nebo hladovění. Více zaznamenaným příznakem může být bolest v oblasti jater.

K poruše dochází bez zjevného výskytu hemolýzy (zvýšeného rozpadu červených krvinek) a bez jakéhokoliv jaterního poškození.

Léčba Gilbertova syndromu

Nemocný se obvykle vydá k lékaři až při dlouhodobém trvání stresu, únavy a nevolnosti. Někdy bývá onemocnění objeveno také při zcela rutinních odběrech a testech krve. Dobrou zprávou je, že přestože Gilbertův syndrom není zcela vyléčitelný, jeho léčba není pro organismus příliš významná a ani nutná. Doporučuje se vyhnout se stresu a přílišné fyzické námaze, pacient však není ohrožen na životě a ani funkce orgánů nejsou tímto mírným defektem ohroženy.

Někdy se doporučuje podávat zinek, fosforečnan vápenatý, kofein, vitamin C, zelený čaj, výtažek z ostropestřece mariánského (Flavobion) aj.

Z praktického hlediska lze konstatovat, že Gilbertův syndrom, ač se jedná o metabolickou odchylku nevyžadující léčbu, je stále opředen řadou mylných interpretací jak mezi laickou, tak i odbornou veřejností. Důležitá je proto správná a rychlá diagnostika, která osoby s Gilbertovým syndromem uchrání před opakovaným lékařským vyšetřením a před zbytečnými obavami ze závažné jaterní choroby.

Zdroj: wikipedia.org,cs.medlicker.com, sportvital.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co jsou to příštitná tělíska?
Co je to bloudivá ledvina?

Další články

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí?
Kouření

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí?

14.09.2016

Nervozita, únava, stres a podrážděnost? Zřejmě dobré důvody, proč si prostě a jednoduše zapálit. Je však cigareta to nejlepší řešení? Studie potvrdily, že cigareta skutečně krátkod ...