zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Geneticky vysoký cholesterol

Veronika Tůmová
28.03.2015

Familiární hypercholesterolémie (FH) nebo-li vrozený vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších dědičných poruch metabolismu. Geneticky zvýšený cholesterol se však od “běžně“ vysokého cholesterolu značně liší, představuje jiné hodnoty i rizika a vyžaduje zvláštní léčbu.

Cholesterol ucpává cévy, čímž může způsobovat srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Vysoká hladina cholesterolu v krvi bývá běžně způsobena nesprávnou životosprávou, tedy v důsledku nezdravého životního stylu. Bývá však také způsobena vlivem genetických dispozic.

V čem tkví nebezpečí onemocnění FH?

Cholesterol se ukládá na stěnách cév a velmi tak přispívá ke vzniku jejich kornatění - aterosklerózy. Ta se projevuje poměrně brzy, už kolem 35. roku života, a to v podobě ischemických srdečních chorob, chorob dolních končetin, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody (mrtvice). Pokud jeden z rodičů trpí vrozeným vysokým cholesterolem, je padesátiprocentní pravděpodobnost výskytu nemoci i u dítěte. Velmi důležitá je včasná diagnóza a následná léčba, která dokáže zabránit fatálním následkům.

Včasné odhalení zvýšeného rizika výskytu FH

Lékaři doporučují vyšetření na tento druh vysokého cholesterolu jedincům, v jejichž rodinách došlo k předčasným úmrtím na infarkt a následkem mozkové mrtvice. Diagnostika založená na analýze genetické informace z malého vzorku krve je nejspolehlivější metodou, jak odhalit vysoké hladiny cholesterolu včas. U dětí s podezřením na výskyt nemoci v rodině, se doporučuje přistoupit k vyšetření ve věku 5 - 13 let.

Příznaky a léčba vysokého cholesterolu

Existuje i několik typů tělesných příznaků, které mohou pomoci odhalit výskyt FH. Je to např. zduření šlach na rukou a v oblasti paty. Dále pak nažloutlé ohraničené skvrny kolem očí a někdy i bělavé nahromadění cholesterolu ve tvaru oblouku na okraji duhovky. Tyto příznaky se však nevyskytují u každého. Léčba spočívá v zavedení režimových opatření, ke kterým patří dietní úprava jídelníčku, pohybová aktivita, odbourávání stresu a dále pak léky snižující hladiny cholesterolu. Tyto léky jsou velmi účinné, bez vedlejších účinků a při důsledném dodržování daného režimu mohou i zpomalit či úplně zastavit postupující aterosklerózu.

Zdroj: Vitalia.cz, novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Matcha Tea - zelený čaj, po kterém se hubne!
Změna času v parlamentu EU - jste pro zrušení?

Další články