Co je to ketodieta a proč je tak populární?
Ketodieta, někdy nazývaná také ketogenní nebo ketonová dieta, je dalším hitem pro všechny chtivé štíhlejších postav a vyrýsovaných těl. Ketodieta je trend, o kterém jste už určitě někdy slyšeli, slibující velkou a hlavně rychlou ztrátu tuku. Dá se prostě a jednoduše říct, že tato dieta stojí na vysokém příjmu bílkovin a minimu sacharidů, je známá také pod názvem proteinová dieta.
Nejde však o převratnou novinku, podobně fungovala už kdysi Atkinsova dieta, která byla rovněž hitem. Nejde rozhodně o podvrh, ketonová dieta je vědecky uznávaná metoda dosahující skvělých výsledků. Samozřejmě však ani při ní neunikneme rizikům a nevýhodám, které přinášejí ostatně všechny tyto zázračné redukční diety.
Tělo se dostává do stavu zvaného ketóza
Ketóza je pro tělo zcela přirozený biologický jev. Nastává, když se tělu ve stravě pravidelně dodává dostatečné množství proteinů, zároveň je však na minimum snížen příjem sacharidů a tuků. Ve stavu zvaném ketóza se pak začínají tvořit tzv. ketolátky, které vznikají štěpením tukových tkání a mají schopnost plně nahradit sacharidy, které jsou zdrojem naší energie. Tak dochází k úbytku podkožního tuku, ale také tuku, který obklopuje důležité vnitřní orgány. Ketodieta dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi a díky ní klesá produkce inzulinu, který štěpí cukry a vyvolává nežádoucí chuť na sladké.
Nemáte hlad ani chuť na sladké a kila jdou dolů - je to možné?
To zní opravdu pohádkově, viďte? Kila jdou relativně rychle dolů, přitom vás netrápí stálý a mučivý pocit hladu, nechybí vám ani sladkosti. Uvádí se dokonce, že vedlejším účinkem není ani rozladěnost a špatná nálada, to je však zavádějící. Ketodieta působí na každého individuálně, někdo se může ve stavu ketózy potýkat, řekněme, i s dost znatelnou psychickou nepohodou. Do stavu ketózy se organismus dostává v průměru po dvou až třech dnech proteinové diety. Jisté firmy specializované na zdravou výživu a především ketodietu vás přesvědčí, že připravovat proteinovou dietu z běžných potravin je nevhodné a také časově náročné. Proto se vám nabízí instantní keto jídelníček, který se o vše postará. Měsíčně vás však přijde zhruba na 6000,- Kč.
Ketodieta není pro každého a rozhodně by neměla trvat dlouhodobě!
Tato forma diety může být zpočátku vyčerpávající, navozovat pocity únavy a třeba i psychického rozladění. Velkým rizikem je tu také jo-jo efekt, ke kterému dochází téměř pokaždé. Jen málokdo vydrží pokračovat v zavedeném režimu i poté, co dosáhne dobrých výsledků a třeba i požadované hmotnosti, jež byla cílem. Rychlý návrat k běžným stravovacím návykům pak vede také k rychlému návratu ztracených kil.
Ketodieta s odborným vedením
Celý proces hubnutí s ketodietou by měl probíhat pod občasným odborným dohledem a vyústit v osvojení si správných a zdravých stravovacích návyků. Vzhledem ke složení stravy během diety, která je nevyvážená, je dobré posoudit svůj zdravotní stav předtím, než se vrhneme na tento způsob hubnutí. Především bychom neměli mít problémy s ledvinami. Ketodietu je určitě rozumné držet krátkodobě. Odborníci ji mohou doporučit hlavně velmi obézním pacientům, kteří potřebují shodit v co nejkratší možné době větší množství nadbytečných kilogramů, například z důvodu nutnosti operace, které silná obezita brání.
Obezita u dětí - strašák současnosti!
Zdroj: Vimcojim.cz, Prodietix.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová