zdroj: istockphoto.com
Kožní onemocnění

Pityriáza - jak se projevuje a co s ní?

Jitka Suchánková
30.01.2018

Pityriáza je kožní onemocnění nezánětlivého charakteru. Objevuje se nejčastěji ve věkové kategorii 10 až 35 let, obvykle na místech s největším výskytem mazových žláz. Onemocnění u dospělých zpravidla nesvědí, projevuje se různě velkými skvrnami béžové, žluté až našedlé barvy.

Příznaky pityriázy

Právě výše zmíněné skvrny jsou také prvním příznakem tohoto onemocnění, respektive všech jeho podob. Jemně šupinaté kožní ložisko oválného, případně kulatého tvaru o velikosti 2 – 5 cm, se vyskytne v první fázi nejčastěji na hrudníku, krku nebo na horních částech končetin. Říká se mu mateřské ložisko, které se během několika dnů rozšíří na další místa na těle. Zejména na zádech se mohou ložiska seskupit do charakteristického obrazce, který nápadně připomíná stromek. V některých případech se může pityriáza objevit také na obličeji, či ve vlasaté časti hlavy dětí.

Pityriasis versicolor

Jedná se o celosvětové rozšířené onemocnění plísňového typu. I přes svoji rozšířenost nemá zatím žádný český název. Projevuje se malými, téměř bílými pihami, a nejčastěji se vyskytuje u dospělých mužů a žen. U dětí a starých lidí je tento typ onemocnění spíše vzácný, však nikterak neznámý. Objevuje se častěji v létě a na podzim, kdy teplé počasí a vysoká potivost usnadňují nákazu. Toto onemocnění se přenáší z člověka na člověka kontaktem, ale i třeba v sauně či bazénu.

Růžová pityriáza

Pityriasis rosea, neboli otrubovitost, je kožní vyrážka, která se vyskytuje častěji u dětí už od 3 měsíců věku, běžná je ale u dětí starších 10 let. Růžovou pityriázu si lze snadno splést s atopickým ekzémem, ten ale bohužel sám nezmizí. Pityriáza se projeví nejčastěji v zimě, na podzim, či na jaře. Její příčina není známa, ale pozitivní na ní je to, že nezanechává trvalé stopy. U dětí s tmavou pletí mohou sice zůstat ploché hnědé skvrny, ale i tyto během několika měsíců zcela vymizí. Růžová pityriáza se u dětí na rozdíl od dospělých objevuje nejčastěji na prsou, na břiše nebo na pažích. U dětí do 10 let věku je častý výskyt vyrážky právě v obličeji, ve vlasech, případně na dolních končetinách.

Pityriasis alba

Vyskytuje se hlavně u mladších dětí. Na jejím vzniku se podílí intenzivní odmašťování mýdlem. Léčba je pak jeho výrazné omezení a používání mastných krémů.

Jak se pityriáza u dětí projevuje?

Výskyt vyrážky je obvykle 6 - 12 týdnů, poté výsev zpravidla sám vymizí. Děti se mohou cítit nemocně, unaveně, může se objevit mírně zvýšená tělesná teplota a bolest hlavy. Časté je zhoršení po větší tělesné námaze a při větším zahřátí, jako je třeba horká koupel. Růžová pityriáza se zpravidla objeví pouze jednou za život, v ojedinělých případech se ale může vyskytnout krátce po první epizodě a trvat pak několik měsíců.

Kde se jenom nakazil…

Odpověď na tuto otázku vám nedají ani odborníci. Jisté je, že pityriáza je virové onemocnění a často napadá oslabený organismus. Rekonvalescence po nemoci, nadmíra stresu, snížená imunita - toto jsou nejčastější podmínky pro propuknutí nemoci. Pityriáza není nakažlivá, takže pokud se neobjeví další příznaky, není důvod, aby byl člověk izolován od ostatních.

Lze toto kožní onemocnění léčit?

Léčba v podstatě neexistuje. Pokud vyrážka příliš svědí, je možné předepsat antihistaminika, hydrokortizonovou mast nebo jiné protizánětlivé krémy a gely, tekutý pudr a občas teplé (pozor, ne horké!) koupele, pochopitelně bez použití kosmetických přípravků. Během nemoci je velmi vhodné posílit imunitu vitamíny, doplňky stravy či bylinnými čaji. K oblékání potom volte vzdušné bavlněné prádlo, abyste zabránili nadměrnému pocení z důvodu nevhodného oblečení.

Pokud jste příznivci alternativní léčby, velmi pozitivně se u pacientů osvědčují rovněž obklady z vařené pohanky, jablečného octa nebo zelných listů.

Foto: iStock.com

Autor: Jitka Suchánková

Hypochondrie - terapie a příznaky
Marfanův syndrom

Další články

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...

Nové schéma povinného očkování v roce 2018
Zdravý život

Nové schéma povinného očkování v roce 2018

16.01.2018

Nový rok přináší obvykle řadu změn, ten letošní si pro nás připravil i několik nezanedbatelných novinek v povinném očkovacím kalendáři. Jak zásadní změny to jsou a čeho se přesně t ...