zdroj: shutterstock.com
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

Veronika Tůmová
23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v oblasti mazových či potních žláz.

Kožní absces je zánětlivá dutina plná hnisu, tedy nažloutlé hmoty, která je tvořena bílými krvinkami a bakteriemi. Kožní abscesy se mohou vyskytnout kdekoliv na těle, pokud jsou ale způsobeny infekcí vlasového váčku nebo mazové žlázky, pak se jedná o furunkl případně karbunkl – vytvoření seskupení několika furunklů na stejném místě. Z lékařského hlediska jde o hnisavé kožní onemocnění zvané pyodermie, které vyvolávají různé bakterie.

Proč a jak vzniká furunkl?

Furunkl se vytvoří při porušení přirozené obrané bariéry našeho organismu, tedy kůže. Proč ale tyto nepříjemné a nevzhledné vředy nepokryjí naše tělo při každém jejím sebemenším poškození? Často se přece třeba o něco škrábneme, furunkl ale nevznikne. Tady hraje zásadní roli imunitní systém. K tvorbě furunklů a vůbec k projevům infekce jsou tak náchylnější lidé s oslabenou imunitou, s kožním onemocněním, vlivem nedostatečné hygieny, podvýživy, ale i díky užívání imunitu snižujících léků nebo v důsledku výskytu nádoru. Furunkl nejčastěji vzniká tak, že mikrob pronikne do vlasového, chlupového váčku - folikulu, nebo mazové žlázky, způsobí zánět, který vytvoří malý, červený bolestivý bolák. Na dotek je postižené místo teplé. Bolák se zvětšuje hromaděním hnisu, jeho bělavý vršek pak praskne a hnis může odtékat. Někdy bolák odezní i bez provalení hnisu ven.

Jak si pomoci a co rozhodně nedělat?

Boláky tohoto typu rozhodně sami nevymačkáváme nebo nepropichujeme. Je dobré pomoci rychlejšímu vytvoření bělavé špičky a následnému samovolnému prasknutí tím, že přikládáme na bolavé místo teplý obklad. Prasklý vřed pak důkladně dezinfikujeme a omýváme, vždy pak překrýváme sterilní gázou, dokud se místo úplně nezahojí. Hnis, který z boláku vytéká, je infekční, proto bráníme dalšímu styku se zdravou kůží, s kůží ošetřujícího nebo třeba s ložním prádlem. Při přetrvávání, bolestivosti, horečce a dalších komplikacích upustíme od další samoléčby a neprodleně navštívíme lékaře!

Bylinky v boji proti pyodermii

Možným řešením může být také posilující bylinkový nápoj, ať už vlastní výroby, nebo z řady lékárenských bio produktů. Zkuste například směs ze 100 gramů pampeliškového kořene, 50 gramů třezalky, 50 gramů břízy a 50 gramů lopuchu. Jednu lžičku vzniklé směsi zalijte šálkem vody, povařte čtyři minuty a vypijte – tuto léčbu praktikujte dvakrát denně.. Můžete vyzkoušet i bylinkovou koupel, k přípravě odvaru smícháte 200 gramů řebříčku, 200 gramů jitrocele, 100 gramů šalvěje, 100 gramů heřmánku a 50 gramů chmele.

Zdroj: prostezdravi.cz, spektrumzdravi.cz, vitalion.cz, medlicker.com

Foto: shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Crohnova choroba - příčiny, diagnostika a léčba
Vyprazdňování není tabu

Další články

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...