Jak přestat kouřit
Kuřáci jistě zcela přesně ví, o čem je řeč, pokud někde zaslechnou, že závislost na kouření je velmi obtížně přemožitelný návyk. Pokud uvažujete o zanechání kouření, mohou vám pomoci i určité rituály, které podpoří vaší motivaci a dodají vám víru ve vlastní úspěch.
O dopadech kouření na zdraví můžeme slyšet dnes a denně, jelikož jeho negativní důsledky jsou patrné na mnoha částech organizmu. Vaší základní motivací by mohlo být právě zlepšení zdravotního stavu, které je pozorovatelné v následujících oblastech:
- snížení rizika výskytu zhoubného nádorového bujení
- zlepšení stavu plic - vyšší kapacita plic, a tím lepší dýchání a fyzická výkonnost
- zpomalení stárnutí pleti
- pro ženy může být důležitou informací, že porody nekuřaček bývají snazší, děti mají vyšší porodní hmotnost a lepší imunitu
- snížení rizika onemocnění kardiovaskulárního systému
Motivovat vás však může i vaše okolí. Zejména pokud partner je nekuřák, může mu vadit dech, z něhož jsou cítit cigarety, stejně jako oblečení načichlé kouřem. Ve společnosti může být závislost chápána jako slabost a motivující by mělo být i zdraví vašeho okolí, které trpí pasivním kouřením. Zejména pokud máte děti, měli byste na toto myslet. Je možné najít i další důvody, jako třeba finanční náročnost zvyku u silných kuřáků.
Před samotným rozhodnutím skoncovat s kouřením může být přínosné vypracovat si seznamy důvodů, proč přestat a naopak, proč v kouření pokračovat. Pište vše, co vás zrovna napadne a klidně seznamy doplňujte v průběhu více dní. Pak proveďte výsledné zhodnocení, tedy porovnání seznamů co do počtu důvodů a jejich důležitosti. Pokud vás toto přiměje k rezolutnímu řešení svého návyku, stanovte si den, kdy tuto zásadní změnu provedete. Tento den neodkládejte. Někomu může pomoci postupné omezování cigaret, kdy z obvyklého množství cigaret vždy část odebere až je v onen důležitý den na nule. Někdo raději skoncuje s cigaretami v jeden den naráz. Vyberte si hlavní motivaci, kterou ke svému činu máte. Můžete si ji napsat na kartičku, kterou neustále noste při sobě a pokud vás přepadne chuť na cigaretu, připomeňte si, čeho chcete dosáhnout. Bývá doporučováno jakési rituální zbavení se cigaret, popelníků či zapalovačů. Toto rozloučení se vším, co by vám kouření připomínalo, může zvýšit vaše odhodlání.
Informujte své okolí o změně, kterou hodláte ve svém životě provést. Ze společenského hlediska může být zvyk zapálit si cigaretu vázán na určité prostředí nebo společnost. Snažte se tedy změnit své zvyky tak, aby zbytečně nedocházelo k pokušení. Pokud není možné některým situacím se zcela vyhnout, připravte si náhradní řešení, činnost, která vás v tu dobu zaměstná a odvede pozornost od chutě na cigaretu.
Nejobtížnější a nejčastější z hlediska návratu k cigaretám jsou první tři týdny po tomto rozhodnutí. Existují však prostředky, které vám ve vaší cestě k nezávislosti mohou pomoci. Jelikož nikotin působí zlepšení nálady a potlačuje úzkost, při poklesu jeho hladiny můžete pozorovat nervozitu a různé fyzické obtíže. Mezi abstinenční příznaky patří úzkostné stavy, deprese, touha po cigaretě, nutkání k jídlu, nervozita a podrážděnost, ospalost, únava, bolest hlavy či zácpa. Bývá využíváno tzv. náhradní terapie nikotinem ve formě žvýkaček, inhalátorů, náplastí nebo tablet, které se vkládají pod jazyk. Vhodné je doplnit vitamíny, zejména B a C, kterých bývá u kuřáků nedostatek. Další možností jsou preparáty, které jsou na lékařský předpis. Pokud chcete s odvykáním pomoci, nebojte se poradit s lékařem nebo se obraťte na specializovaná centra léčby závislosti či poradny pro odvykání kouření. Při odvykání pomáhá též tělesná aktivita. Tou se můžete zaměstnat, pročistit si hlavu a zmírnit případnou nervozitu.
Jaké zkušenosti máte vy?
Autor: Michaela Holá