Kojení

Vše o kojení - 4.díl

Pavlína Šourková
25.05.2009

Hned po porodu, když už svůj uzlíček radosti držíte v náručí, přiložíte dítě poprvé k prsu. Pamatujte, sací reflex dítěte je nejsilnější během první hodiny po porodu. Pokud máte „savce“, máte štěstí a pokud se nechce přisát nevadí. Jste přece v nemocnici, zde je spousta odborníků, která by vám měla pomoci. Přesto vám v dnešní díle předám pár informací, aby vás po zahájení kojení nic neřekvapilo.

Opravdu je velmi důležité přiložit dítě co nejdříve k prsu (maximálně do 2 hodin po porodu). V této době je nejvyšší sekrece hormonů potřebných na tvorbu mléka. Nejprve dítě pije mlezivo, které je jistě nepostradatelné, ale nezasytí jako mléko zralé. Pokud však dítě brzy začne sát, zralé mléko se začne rychleji tvořit. Včasné přiložení navíc brání krevním ztrátám matky.

Délka a frekvence kojení

Z počátku budete kojit 8-12x za den a nabízet prs, pokud je dítě vzhůru, hledá a otevírá ústa (pláč je pozdním projevem hladu). Jestliže chce vaše miminko pít vícekrát něž 12x, nestrachujte se, je to zcela normální a pomáhá ve vytváření dostatku mléka. Kojte dle chuti dítěte bez omezování délky a frekvence kojení. Pokud je však vaše dítě spáč, je třeba ho budit po uplynutí 4 hodin od začátku předchozího kojení a pokud kojení trvá déle než 45minut, zkontrolujte techniku kojení, miminko nemusí dobře sát.

Technika kojení

Pro správnou techniku kojení je důležitá vzájemná poloha matky a dítěte, správné držení prsu, správná technika přisátí i sání dítěte. Tuto kapitolu podrobně probereme v následujících dílech seriálu.

Novorozenec

Známkou dostatečného příjmu mléka je 6 a více pomočených plen, 3-5 stolic za 24hodin. Nejprve bude miminku odcházet z těla smolka, stolička černé barvy, pak přechodná (ta je žlutozelená), tu vystřídá žlutá stolička připomínající míchaná vejce. I když budete dostatečně kojit, i fyziologický kojenec po porodu ubývá na váze, je to zcela normální jev.

Náhražky

Po porodu zásadně nepoužívejte láhve se savičkou a dudlíky, jejich užívání může vadit správné technice sání. Pokud je nutné dítě dokrmovat, existují alternativní způsoby krmení (lžičkou, po prstu, ...), které udrží sací reflex.

Dokrm

Novorozeci by jste neměla dávat nic jiného než mateřské mléko. Dokrmování čajem, glukózou či umělou stravou podávejte jen po indikaci lékařem. Jestliže je dokrm opravdu nutný první volbou je vlastní odstříkané mléko či darované z banky mateřského mléka.

Banky mateřského mléka se nacházejí:

  • Hradec Králové

  • Česká Lípa

  • České Budějovice

  • Most

  • Praha - Ústav pro péči o matku a dítě

Nemocnice, ve které se nachází banka mateřského mléka musí mít vypracovanou strategii pro manipulaci a skladování mléka a zdravotnický personál musí být pravidelně školen v této problematice. Tato strategie musí být každým rokem revidována a podepsána zdravotníkem pověřeným vedením mléčné banky a epidemiologem nemocnice.
Dárkyně MM se získávají na porodnicích nebo ve spolupráci s praktickými lékaři pro děti a dorost. Dárkyně musí být zdravá (potvrzení od obvodního či závodního lékaře) a vyšetřena na HIV, HBsAg, BWR, AST, ALT, výtěry - krk, stolice, vyšetření moče.

Zdroj:Laktační liga

Už jste někdy využili mléka z banky? Jaké zkušenosti máte vy?

 

 

Autor: Pavlína Šourková

Varovné signály sebevrežedného chování
Příbalový leták - jak se v něm vyznat

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl
Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňu ...