Kojenec

Jak zvládnout kojeneckou koliku

Milena Mocková
19.11.2012

Když nemůžou prdíky ven, je to velký problém, a to nejen pro miminko. Usedavý pláč v denní i noční dobu bývá způsoben velmi často právě kojeneckou kolikou. Představuje pro všechny stresující chvíle.

Mechanismus vzniku koliky není zcela znám, ale většinou k ní dochází několik týdnů po porodu a může trvat až čtyři měsíce. Týká se především větších jedlíků, kteří rychle a nedočkavě sají. Tímto spolykají více vzduchu a postupně dochází k uvolňování větrů ve větším množství a rozpínání střevních kliček.

To vše provází záchvatovitý pláč, který může trvat i celý den. Neutišitelný nářek celý stav zhoršuje, protože při něm dítě spolyká další vzduch, který pak ještě více tlačí v bříšku, kde se plyny hromadí ve střevě.

Několik rad proti kolice

Vyzkoušet můžete vše, co vás napadne, ale zlepšení bývá obvykle pouze krátkodobé. Je nutné se obrnit trpělivostí a vydržet to.

Pokud miminko pije hltavě, často jej uklidňujte a krmení občas přerušte. Pokud krmíte miminko lahvičkou, zkontrolujte v ní otvor. Když ji obrátíte a mléko stéká, nebo naopak padající kapky mléka mají mezi sebou delší interval, je to špatně. Ideální je, když mléko kape v pravidelných kratších intervalech.

Další věcí je miminko nepřekrmovat. Překrmit lze i kojené dítě. Jídlo tedy nabízejte podle požadavku miminka, ale nejkratší interval by měl být 1,5 hodiny a nejdelší přes den 3,5 hodiny do šesti týdnů věku. Kojit byste neměla déle než 20 minut.

Miminko potřebuje pohyb. Každý pohyb - samozřejmě odpovídající věku dítěte - dělá novorozencům a kojencům dobře a rovněž pomáhá proti prdíkům, respektive umožní to, že se dostanou snadněji ven. Masírujte miminku bříško a to tak, že budete masáž provádět krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček.

Jako kojící maminka byste měla ze svého jídelníčku vyloučit luštěniny a další potraviny, které nadýmají. Co vadí vám, může vadit také vašemu miminku. Další možností je, že budete pít fenyklový čaj, který se dostane přes mléko do miminka. Pokud již dítě pije z lahvičky, podávejte mu fenyklový čaj jako doplněk stravy.

Pokud nezabralo nic z výše uvedeného, je možné ještě vyzkoušet kapičky Sab Simplex nebo Calm, které se podávají po lžičkách. Zkusit můžete i homeopatika, a to konkrétně Colocynthis. Prdíkům pomůže z těla ven i šetrné zavedení rektální rourky. Toto ale použijte v nejkrajnějším případě, kdy opravdu nic nepomáhá. Miminko by si na to mohlo zvyknout a vy byste ji museli používat stále.

 

Také jste si prožili spousty bezesných nocí se svým potomkem kvůli prdíkům? Máte nějaký svůj recept nebo radu, co mu pomohlo?

Autor: Milena Mocková

Co nejíst v těhotenství
Umeboshi – japonská švestka pro vaši kondici

Další články

Co nejíst v těhotenství
Těhotenství

Co nejíst v těhotenství

16.11.2012

Během těhotenství honí mnoho žen mlsná. Pokud patříte mezi ně i vy, a mátě chuť třeba na hermelínový salát nebo tatarský biftek, raději si ji nechte zajít. Bezpečnost dítěte je pře ...

Potravinová intolerance
Zdravá výživa

Potravinová intolerance

09.11.2012

Na některé v dnešní době běžně konzumované potraviny lidské tělo není uzpůsobeno a nedokáže je správně strávit. To přináší nejrůznější zdravotní problémy a celkově zhoršuje kvalitu ...