Jaké účinky má kofein
Je odpoledne, den se nedostal ještě ani do své půle a vy už máte pocit, že se vám rozskočí hlava? Jste unavení a necítíte se ve své kůži. Co se děje, říkáte si. Jsem snad nemocný?
Možná je to ta obávaná prasečí chřipka! Ale pak si rozpomenete, že jste dnes ráno ve spěchu něco vynechali. Ano, vítejte ve světě kofeinové abstinence.
Kofein vám dodá energii a pomůže se soustředit i na těch nejnudnějších přednáškách, naopak při jeho nedostatku se můžete cítit ospale, bez energie, nesoustředěně, deprimovaně, a také nesmíme zapomenout na nepříjemnou bolest hlavy. Tělo si na pravidelnou dávku kofeinu zvykne a postupně ji začne vyžadovat ke svému normálnímu fungování. Nedostatek kofeinu se projeví na tlaku krve a aktivitě mozku.
Jak účinkuje kofein
V závislosti na různých faktorech se kofein dostává do krve během 30-60 minut. Pomocí krve se kofein dopraví do různých tkání těla, a poté se postupně vylučuje spolu s močí. Za jak dlouho je kofein z těla eliminován, velmi záleží na individuálních faktorech, kterými jsou především věk, stav jater, těhotenství a případné užívání některých léků. U zdravého dospělého je poločas kofeinu (čas, za jaký tělo eliminuje jednu polovinu celkového množství kofeinu) přibližně 4 hodiny. U těhotných žen je poločas delší, čili zhruba 9 až 11 hodin. Pokud byste dali například kolu velmi malému dítěti, poločas kofeinu by se mohl vyšplhat až na 30 hodin.
Stejně jako alkohol a nikotin, tak i kofein snadno prochází mozkovou bariérou, která odděluje krevní oběh od ostatních tkání mozku. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že působí jako antagonista na adenosinových receptorech. Adenosin je přírodní látka, která má na starosti regulaci mozkové aktivity a řízení stavu spánku a buzení.
Zjednodušeně řečeno, když molekula adenosinu nasedne na svůj receptor, začneme pociťovat únavu. Molekula kofeinu je strukturně velmi podobna adenosinu. Může se tak vázat na adenosinové receptory, ale bez toho aniž by je aktivovala. Jedná se takzvanou o kompetitivní inhibici. Kofein blokací specifických adenosinových receptorů v nervové tkáni udržuje stav bdělosti.
Pokud kofein konzumujete pravidelně a často, tělo si vůči němu překvapivě rychle vytvoří závislost a k dosažení nabuzujícího účinku budete potřebovat postupně vyšší a vyšší dávky. Tato závislost ale naštěstí většinou do pěti dnů, po té co kofein nekonzumujete, zmizí.
Abstinenční příznaky
- bolest hlavy
- podrážděnost
- neschopnost koncentrace
- bolest žaludku
Extrémní účinky kofeinu
Vědce zajímalo, jaké bude mít účinky extrémní dávka kofeinu. K tomuto účelu byla vybrána skupinka narkomanů. Těm bylo nitrožilně podáno 300 mg kofeinu (pro srovnání jedna plechovka energetického nápoje Redbul o objemu 250 ml, obsahuje 80mg kofeinu). Narkomani měli následně popsat své pocity. Překvapivě ve většině případů převažovala euforie a podobné příjemné pocity. Narkomani pro ně neznámou látku přirovnávali k amfetaminu nebo kokainu.
Nebezpečná dávka kofeinu
Ke smrtelnému předávkování kofeinem pravděpodobně nikdy nedošlo. Podle vědců by měla smrtelná dávka odpovídat 10g kofeinu, což lze přirovnat asi ke 100 porcím silné kávy.
Kofein je šikovný pomocník při učení nebo práci. Pokud ho ale zrovna nepotřebujete (například o víkendu), je vhodné se bez něho obejít. Až pak znova přijde nutnost se soustředit na pracovní poradě, a vy budete mít za sebou prohýřenou noc, stimulační účinky budou výraznější.
Jak jste na tom s kofeinovými nápoji vy?
Autor: Petr Zimola