Inkontinence v těhotenství
Inkontinence těhotných žen je stresová inkontinence. Téměř 60 % žen si stěžuje na inkontinenci během těhotenství a 32 % jí trpí po porodu.
V posledních třech měsících těhotenství odchází některým ženám samovolně malé množství moče, obvykle při smíchu nebo kašli, kýchání či větší námaze. Příčinou je oslabení svalů pánevního dna, které jako závěsná síť leží pod celou pánví. Tyto svaly podpírají močový měchýř, pochvu a konečník a pomáhají udržet močový měchýř uzavřený v okamžiku, kdy je na něj vykonaný tlak, ať už kýchnutím, kašláním nebo nějakou fyzickou námahou.
Ženy, které mají pánevní dno oslabené, nemají svalstvo natolik silné, aby zabránilo úniku moči. Navíc častý únik moči dráždí pochvu, takže může způsobit záněty a svědění. Také může docházet k podráždění kůže, infekcím a ekzémům mezi nohama. Ženy, které trpí stresovou inkontinencí, jsou mimoto vystavené většímu riziku zánětu močového měchýře, protože trvalé vlhko a následné mytí odstraňují z pochvy zdravé bakterie, které zabraňují infekcím.
Jak zvládnout inkontinenci
- Vynechte potravu a nápoje, které dráždí močový měchýř, například kávu a ostatní nápoje obsahující kofein, citrusové plody a šťávy, rajčata, kořeněná jídla, perlivé nápoje (i neslazené) a alkohol ve všech formách.
- Při pocitu, že kýchnete nebo budete kašlat, nebo máte-li zdvihnout něco těžkého, dělejte cviky svalstva pánevního dna nebo zkřižte nohy.
- Snažte se předcházet infekcím močových cest .
- Snažte se předcházet zácpě, protože tuhá stolice může tlačit na močový měchýř. Rovněž přílišný tlak na stolici může oslabit svaly pánevního dna.
- Udržujte mírný váhový přírůstek. Nadměrný přírůstek může zvýšit tlak na močový měchýř.
- Některé ženy pociťují nutkavou inkontinenci, náhlé, nepřekonatelné nucení na moč. Pokud vás tato inkontinence trápí, zkuste tento stav zmírnit cvičením močového měchýře. Močte častěji asi jednou za třicet minut , dříve než dojde k nekontrolovatelnému nucení. Po týdnu zkuste postupně prodlužovat dobu mezi návštěvami toalety.
- Nezapomínejte vypít nejméně osm sklenic tekutiny během dne, i když trpíte stresovou inkontinencí. Omezeni příjmu tekutin nepomůže svalům močového měchýře udržet moč a může vést k infekcím močových cest nebo až k dehydrataci.
- Procvičujte svědomitě pánevní dno. Je to prospěšné nejen pro překonání inkontinence, ale pomáhá to posilovat pánevní svaly pro porod a zotavování po porodu. Může to trvat týdny, než uvidíte nějaké zlepšení, vytrvejte.
Zásady cvičení
1. snažíme se cvičit denně, 10-20 minut
2. cviky ze začátku opakujeme méněkrát, co zvládneme
3. správně dýcháme
4. nezáleží na množství cviků, spíše na kvalitě provedení
5. před cvičením se vymočíme
6. svěrače můžeme cvičit i při močení - přerušujeme močení
7. cvičíme pokud možno v klidu, když máme dostatek času
Vždy se však přesvědčte čichem, že prosakující tekutina je opravdu moč, Pokud tekutina nebude mít pach moči, ihned to sdělte svému lékaři, protože je zde určitá možnost, že je to plodová voda (amniová tekutina). Pokud jste si jista, že je to moč, řekněte to svému lékaři při příští návštěvě.
Máte se stresovou inkontinencí vlastní zkušenost. Pomohlo vám cvičení?
Autor: Lucie Regenermelová