Infekční nemoci

Máme se bát streptokoka?

Jitka Suchánková
16.10.2013

Streptokok je z rodu kokovitých bakterií Streptococcacae. Některé bakterie tohoto druhu se vyskytují u lidí či zvířat přirozeně a tvoří součást bakteriální mikroflóry kůže a sliznic. Můžeme však nalézt a identifikovat také patologické druhy těchto bakterií, které zapříčiňují celou řadu nemocí.

Druhy streptokoků

Lékaři rozlišují minimálně 70 druhů streptokoků různého spektra. Každý druh může být původcem různých infekčních nemocí.

Mezi nejvýznamnější a nejznámější druhy streptokoků patří např. streptococcus uberis, pneumonie, pyogenes, uberis, salivarius, viridans,  sanguinis, agalactiae, bovis, equi, thermopfilus atd.

Vyskytují se v ústech, hrtanu, nosní sliznici, v kůži, dýchacím systému, v moči i ve stolici, v konečníku, u žen v pochvě a děloze, u mužů v močové trubici. Léčba probíhá pomocí antibiotik penicilínové řady.

Příznaky a onemocnění

Streptokok se dostává do našeho organismu přes sliznici nosohltanu. Příznaky jsou bolest v krku, bolest hlavy, teplota, celková slabost, potíže s polykáním, bolest břicha a svalů.

Onemocnění, která může streptokok způsobit:

  • angína
  • spála
  • zánět středního ucha
  • zápal plic
  • hnisavý zánět kůže
  • zánět ledvin
  • revmatická horečka

Streptokoková nákaza je infekční. Nejčastěji se přenáší z jednoho člověka na druhého například líbáním, orálním sexem, kapénkovou infekcí nebo za pomoci infikovaného předmětu.

Zdrojem nákazy jsou jednak už nemocní jedinci, ale také tzv. bacilonosiči, čili lidé, kteří žijí se streptokokem ve shodě. To znamená, že jim samotným neškodí, ale dalším nakaženým pak způsobuje některá z výše zmíněných onemocnění.

Streptokok v těhotenství

Streptokok je nebezpečný pro těhotné ženy, respektive pro novorozence. Při porodu se totiž bacil snadno přenese na dítě, což může mít tragické následky.

Streptokok může u novorozence vyvolat otravu krve, plicní onemocnění nebo meningitidu. Může také vyvolat předčasný porod, často horečnatý a komplikovaný.

Proto se doporučuje dělat těhotným ženám před porodem stěry z poševní sliznice, a pokud se streptokok laboratorně prokáže, nasadit antibiotikum. To se podává i během porodu a  někdy i krátce po něm.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Těhotenské strie - postrach budoucích maminek
Injekční stříkačka a jehla

Další články

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...

Světový den srdce
Srdeční choroby

Světový den srdce

01.10.2013

Světový den srdce, který se zaměřuje na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, se každoročně připomíná poslední zářijovou neděli. Letošní ročník, který připadl na 29. října, se za ...

Využití pupečníkové krve
Porod

Využití pupečníkové krve

26.09.2013

Pupečníková krev je krev novorozence, která je obsažena v placentě a pupeční šňůře. V těhotenství dodává miminku potravu a kyslík a také chrání plod před různými škodlivými látkami ...