Lepra - strana 1
Lepra (tzv. malomocenství či Hansenova choroba) je infekční chronická nemoc, která postihuje nervy, kůži a sliznice, zejména v oblasti končetin a obličeje.
Způsobuje ji bakterie Mykobacterium leprae, která se nejvíce vyskytuje v místech se špatnými hygienickými podmínkami a špinavou pitnou vodou (nejvíce je postižena Indie).
Zjistilo se, že touto chorobou trpí nejvíce lidé podvyživení, dle výzkumu je možná i genetické pravděpodobnost pro možnost nákazy. Lepra se přenáší kapénkami (drobné částice hlenu), skrze oděrky na kůži nebo nakaženým zvířetem. Nemocí se nakazí pouze lidé se sníženou imunitou, u zdravých jedinců je přenos nepravděpodobný.
Vyskytuje se ve třech formách – tuberkulózní, lepromatózní a hraniční. Tuberkulózní se projevuje jako zduřelá nebolestivá místa (značí postižení nervů), svaly atrofují (ubývá svalová hmota), tvoří se hluboké vředy až otevřené rány na kloubech (může dojít k nutnosti amputace). Tato forma není infekční a lze dojít k uzdravení. Lepromatózní forma se projevuje uzly a hnědofialovými skvrnami po těle, ty se poté projeví jako vředy, které se hojí jizvou. Bývá nejvíce zasažen a tím i deformován obličej. Ztrácí se mrkací reflex (může nastat oslepnutí), objevuje se časté krvácení z nosu. Hraniční forma je nejzávažnější, jelikož se jedná o kombinaci prvních dvou.