Základní pravidla hygieny po povodních
Voda po povodních snad již na většině míst opadla nebo opadává a lidé, kteří byli záplavami postiženi, mají před sebou obrovské množství práce s likvidací škod, úklidem, čistěním a dezinfekcí svých domovů. V dnešním článku přinášíme pár rad, jak se vyhnout možné infekci, která hrozí z kontaminované vody, potravin, oblečení a dalších zatopených věcí.
Před úklidem zatopených prostor si zajistěte ochranné rukavice, nepromokavou obuv, dezinfekční prostředky s obsahem alkoholu a pitnou vodu.
Ověřte si nezávadnost vody
Pokud jste napojeni na veřejný vodovod, ověřte si, že byl proveden rozbor kvality vody. Máte-li vlastní studnu, rozhodně vodu z ní nepoužívejte. Je potřeba provést očistu a dezinfekci studny a poté kontrolu vody.
Zaplavené potraviny
Veškeré potraviny, které nejsou v ochranném obalu (hermeticky uzavřené ve skle, neporušené konzervy), zlikvidujte. K tomu účelu využijte kontejnery, které by měly být přistaveny v postižených oblastech.
Vyhoďte chlazené potraviny, které byly déle než 4 hodiny v teplotě nad 6 stupňů, a mražené potraviny, které rozmrzly.
Zdravotně závadné jsou rovněž zatopené zemědělské plodiny. Pokud některé plodiny nebyly zcela zaplaveny a budou dále růst, je třeba nechat je podrobit hygienické kontrole, nejdříve tři týdny po skončení záplav.
Co se týče plodů rostoucích na stromech, kam voda nedosáhla, je možné je konzumovat, ale po velmi důkladném umytí.
Konzervy a další potraviny, které jsou hermeticky uzavřené, vyhazovat nemusíte, je však nutné provést jejich dokonalou dezinfekci:
- obal důkladně umyjte jarem či jiným přípravkem a opláchněte v čisté vodě
- poté ho umyjte v roztoku dezinfekčního prostředku a opět opláchněte čistou vodou
- pokud je konzerva či jiný obal jakkoliv poškozen, vyhoďte ho
Kontaminované oděvy
Prádlo, které je možné vyvářet, perte při 90 stupních, nebo přímo vyvařte minimálně deset minut a poté vyperte.
Silně znečištěné oděvy namočte na několik hodin do roztoku sava nebo chloraminu T (jedno až tři procenta roztoku podle stupně znečištění), poté vyperte obvyklým způsobem.
Oba tyto přípravky mají bělící účinky, proto šatstvo, které by se tímto způsobem mohlo poškodit, nechte raději vyčistit odborně.
Všechno prádlo po dezinfekci a praní vyžehlete.
Hračky, nádobí, spotřebiče
Všechny předměty, které přicházejí do styku s potravinami, je potřeba dokonale vydezinfikovat v roztoku chloraminu B či sava a poté pořádně umýt pitnou vodou. Pokud je nádobí a další věci jakkoli poškozeno, narušena jeho struktura a podobně, raději jej vyhoďte.
To samé platí pro hračky a potřeby pro miminka a malé děti. Nejsou-li z materiálu, který lze bez poškození vyvařit či vydezinfikovat, zlikvidujte je.
Dezinfekci a vyčištění elektrických spotřebičů nechte raději na odbornících. Pokud nelze dokonale vyčistit všechny části spotřebiče, nahraďte alespoň tyto díly novými součástkami. Zaplavené přístroje přinášejí rizika nejen hygienická, ale také bezpečnostní, protože vlivem záplav může být narušena elektrická izolace.
Hygiena po povodních
Dodržování přísné hygieny při likvidaci škod a úklidu domova by mělo být samozřejmostí:
- užívání ochranných pomůcek (rukavice, nepromokavá pevná obuv)
- dezinfekční přípravky na mytí s obsahem alkoholu
- mytí rukou kdykoliv přerušíte práci (před jídlem, před kouřením, před i po použití WC atd.)
- zvýšená opatrnost, pokud máte na kůži jakékoliv oděrky
- kontrola očkování či přeočkování proti tetanu
Autor: Zdravě.cz