zdroj: shutterstock.com
Hygiena

Jak často si dopřávat koupel

Zuzana Šilhavá
31.10.2008

Lidové přísloví praví, že čistota je půl zdraví, cyničtí současníci dodávají, že špína je zdraví celé. Jak důležitá je péče o čistotu našeho těla?

Jak často se koupat?

Myjeme se v první řadě proto, abychom z kůže odstranili špínu, prach, pot, částečky zrohovatělé kůže, bakterie a zbytky kosmetiky. Péče o osobní hygienu odstraňuje případný nepříjemný tělesný zápach. Pro mnohé z nás proudící voda ze sprchy nebo lázeň ve vaně představuje relaxaci, možnost psychického zklidnění a svalového uvolnění. Koupel ovlivňuje krevní oběh, látkovou výměnu a vlastně celé tělo. Proč bychom se tedy v něčem tak báječném a navíc zdraví prospěšném měli omezovat?

Kontakt s vodou není pro kůži jen přínosem, ale také zátěží. Kůže je pokryta přirozeným jemně mastným a kyselým ochranným filmem, který ničí bakterie a zabraňuje průniku nečistot a cizorodých látek do těla. Tělo má vybudovaný mechanismus rozdělování vlhkosti a přirozeného promaštění. Pokud ochrannou vrstvu každý den narušíme, tělo ji musí znovu a znovu obnovovat, čímž se vyčerpáváme a stáváme se méně odolní.

Kůže vystavená přílišné zátěži, jako povětrnostním vlivům, ale i nadměrné očistě, vysychá, je šupinatá, svědí, je křehčí a zranitelnější.

Trh je přímo zaplaven tělovými mléky a jinými prostředky, které slibují, že kůži hydratují a zanechají vyživenou a hladkou. Kosmetika samozřejmě může naší kůži prospět, je však na místě značná opatrnost při výběru, zvlášť u alergiků, atopických ekzematiků nebo zkrátka u lidí s citlivou pokožkou.

Správná péče o kůži

  • určitě je třeba se umýt po každém větším zpocení, například po sportovním výkonu
  • upřednostňujeme kratší sprchu před koupelí. Nedá se obecně říct, jak často se sprchovat, závisí to na typu vaší pokožky, ale také na tom, jak moc se potíte. Všímejte si, jak vaše kůže vypadá, jaký z ní máte pocit. Abyste získali lepší představu, zkuste někdy po kratší sprše vynechat ošetření kosmetikou. Jestliže následně kůže šupinatí a pokud vnímáte napětí, případně svědění, pak jste ji poškodili a ošetřování vodou je nadměrné.
  • když už si chcete dopřát vanu, teplota vody by měla být okolo 37 stupňů. Lázeň by měla trvat maximálně 10 minut, po této době začínají rozestoupené kožní buňky propouštět vodu ven z kůže, čímž se kůže dehydratuje. Před koupelí je vhodné se krátce osprchovat. Pokud to neuděláte, získáváte „lázeň ve vlastní špíně" a měli byste se tedy osprchovat alespoň potom.
  • po sprše nebo koupeli ošetřete pokožku pečlivě vybranou kosmetikou. Čím je přípravek jednodušší, tj. čím méně je toho ve složení výrobku napsáno, tím lépe, protože nepředstavuje takový náraz pro vaši imunitu jako mnoho cizích složek najednou. Pozor! I přírodní kosmetika může alergizovat. Pokud reagujete citlivěji, doporučuje se přípravek nejprve vyzkoušet jen na malé ploše.
  • jestliže je vaše pokožka narušená a nemůžete se tedy denně namáčet celí, nejste nutně odsouzeni k celoživotnímu zápachu. Je třeba omýt místa „vlhkého záparu", tedy místa, kde se nejvíc potíte, jako jsou podpaží, genitálie, řitní otvor a okolí, chodidla.

 

 

Autor: Zuzana Šilhavá

Klady a zápory hormonální antikoncepce
Nosíte pohodlnou obuv?

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Gemmoterapie
Terapie

Gemmoterapie

10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní p ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu
Stres

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu

23.12.2008

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo ...

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...