Intimní hygiena žen
Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi.
Intimní hygiena
Intimní místa mají svou přirozenou obranyschopnost. Tu je ale třeba podporovat, protože někdy stačí málo, tato obranyschopnost je narušená a bakterie mohou začít řádit. Narušit přirozenou obranyschopnost si žena může např. nemocí, užíváním antibiotik, stresem, těhotenstvím, ale i menstruací.
Intimní hygiena je záležitostí každé ženy, ale ženy, které trpí mykózou či dalšími gynekologickými onemocněními, by se měly na ní obzvlášť soustředit a nepodceňovat prevenci.
Pamatujte: Správná intimní hygiena nespočívá v tom, že se budete co nejčastěji mýt na intimních partiích. Tím si naopak můžete i ublížit. Správná intimní hygiena spočívá ve vhodné volbě mýdla a v dalších hygienických opatřeních.
Jaké volit prostředky intimní hygieny?
Na trhu je řada prostředků pro intimní hygienu. Využijte je a na intimní partie rozhodně nepoužívejte klasická mýdla. Každá žena by doma měla mít „speciální" mýdlo, protože použití normálního mýdla narušuje obranyschopnost.
Intimní mýdlo používejte cca 2-3 do týdně. Jen pokud máte sklony k mykózám, používejte ho každý den. Opakují-li se u vás mykózy často, poraďte se se svým gynekologem.
Velmi praktické jsou i intimní ubrousky, které nám rovněž trh nabízí. Ty jistě využijete především, pokud cestujete a nemáte vždy pohodlí své vlastní koupelny.
Pozor na to, co nosíte!
I oblečení hraje roli v intimní hygieně. Noste především prodyšné spodní prádlo a pohodlné oblečení. Oděvy, které nejsou prodyšné, zvyšují pravděpodobnost infekce. Proto je vhodné vyvarovat se přiléhavým džínům a prádlu ze syntetických vláken.
Dejte si také pozor na silné prací prášky. Nepřehánějte to s nimi, zvlášť pokud perete ložní či spodní prádlo.
Intimní hygiena v době menstruace
V období menstruace jsou ženy náchylnější k nejrůznějším infekcím, a proto je třeba více dbát na intimní hygienu.
Je to dáno tím, že menstruační krev narušuje poševní prostředí, jehož přirozené PH je kyselejší - tím hubí bakterie, které kyselejší PH nesnesou. Je-li PH zásaditější, tvoří se prostředí, které bakteriím vyhovuje.
Samozřejmostí by mělo být pravidelné sprchování, a to minimálně jedenkrát denně. Koupání v době menstruace vynechejte, nechcete-li zvyšovat pravděpodobnost infekce. Pokud používáte tampóny, měňte je max. po 8 hodinách, spíše dříve. Jinak mohou způsobit toxický šok, který představuje vážnou zdravotní komplikaci.
Jaké prostředky používáte na intimní hygienu vy?
Autor: Renáta Vorbová