Bílé a zelené čaje – pro zdraví, požitek i proti jarní únavě
Jste milovníky čajů v mnoha podobách? Každý den po práci se těšíte na svůj oblíbený šálek a s ním spojenou chvilku klidu a odpočinku, kterou máte jen pro sebe? Čaj dokáže povzbudit, zahřát, uklidnit, osvěžit, navodit pohodovou náladu a pomáhá i léčit, ovšem není čaj jako čaj.
Pokud je váš domácí čajový sortiment omezen jen na čaj černý, ovocný nebo bylinný, pak vězte, že do skutečného světa čajových gurmánů jste ještě zdaleka nevstoupili. Běžně prodávané ovocné či bylinné čaje nemají vlastně se skutečnými čaji nic společného, jde jen o zavedený název pro nejrůznější druhy odvarů.
Bulletproof coffee: Káva, která chutná, zasytí a neuvěřitelně nakopne
Druhy čajů
Tento tradiční nápoj vniká zpracováním lístků čajovníku a k zemím, které jsou známé vysokou produkcí čajů patří například Indie, Pákistán, Nepál, Argentina, Austrálie, Srí Lanka, Japonsko či Keňa. Čaj má díky obsahu kofeinu povzbuzující a stimulující účinky na lidský organismus, kofein obsažený v čaji bývá označován jako thein. Na počátku louhování působí čaj povzbudivě, poté má uklidňující účinky na žaludek a střeva. Po vypití šálku čaje se cítíme svěží, lépe se soustředíme, naše mysl je povzbuzena k přemýšlení. Podle způsobu zpracování se čaje dělí na černé, bílé, zelené či polozelené.
Bílé čaje – luxus nejen pro znalce
Bílé čaje patří k nejluxusnějším, kdysi byly výsadou královských hostin a ani dnes jim nechybí punc výjimečnosti. Bílé čaje vynikají neobyčejnou jemností a lahodnou chutí, díky které se těší celosvětové oblibě a zároveň se liší od čajů zelených, které laik s bílými čaji snadno zamění. Pokud jde o pozitivní účinky na náš organismus, jsou velmi podobné, bílé čaje však procházejí minimální oxidací, což je činí ještě zdravějšími. Obsahuje méně kofeinu než čaj zelený nebo černý. Zabraňuje hnilobným procesům ve střevech a množení bakterií. Bílý čaj nabízí skutečný požitek z čaje, navíc prospívá trávení, snižuje cholesterol a pomůže s dokonalou jarní očistou. Většina bílých čajů pochází z Číny.
Proč pít zelený čaj?
Zelený čaj už není třeba tolik představovat, jeho obliba je u nás značná, pijeme jej třeba po prohýřené noci, pro očistu těla, při redukční dietě, pro přemožení jarní únavy, nebo jen tak, protože nám chutná. Zelený čaj však také prokazatelně snižuje riziko srdečních onemocnění, odbourává tuky a prospívá mozku, pomáhá k dosažení lepší pozornosti a udržuje bdělost. Dále snižuje krevní tlak, posiluje imunitu a v něm obsažené sloučeniny chrání proti mnoha nemocem, včetně prevence rakovinového bujení. Zelený čaj by měli pít pravidelně a dlouhodobě především studenti a lidé, jak se říká, pracující hlavou. Pro efektivní učení se doporučují i přírodní doplňky ve formě tobolek s obsahem vysoce kvalitního zeleného čaje.
Pitný režim: Jak se mění v průběhu života, a proč to s vodou nepřehánět?
Zdroje: www.mindflow.cz, cs.wikipedia.org, www.mojemedicina.cz, www.prozeny.cz
Autor: Veronika Tůmová