zdroj: Shutterstock.com
Jak zhubnout

5 nejčastějších mýtů při redukci tělesných tuků

Michaela Chylková
24.08.2020

Přestože se léto chýlí ke konci, mnoho z nás i v tomto čase řeší každou přijatou kalorii a chuť změnit své tělo k nepoznání. V rámci redukce tělesné váhy existuje řada mýtů, které mohou zbytečně hatit vaši snahu i výsledný efekt. Pojďme si říct pár tipů, jak se zbavit přebytečných kilogramů a zároveň se netrápit hladovkou.

Extrémní snížení energetického příjmu je nutností, stejně tak počítání kalorií

Výrazné snížení energetického příjmu logicky vede k rychlejšímu úbytku tělesné hmotnosti než zdravé a vyvážené stravování. Po čase se ovšem tento efekt vyrovná a tělo si na nižší příjem zvykne. Je to tedy přesně naopak - nízký energetický příjem vede k jo-jo efektu, navíc se nedá dlouhodobě ani udržet, ovšem při vyváženém a zdravém stravování lze ještě váhu dále redukovat. Ani počítání každé kalorie není nezbytně nutné, naopak pokud jsme příliš upnutí na samotný energetický příjem, začne unikat základní myšlenka, a to je kvalita a složení našeho jídelníčku.

Cvičit, cvičit cvičit a zásadně nalačno 

Čím více pohybové aktivity, tím lépe, tuto představu má většina z nás. Opět se musíme podívat na náš život zblízka a přiznat si, kolik pohybu jsme do této chvíle měli, a poté dodržovat zásadu postupného zvyšování zátěže, jinak hrozí zranění či nemoc. Lidé se často přemotivují a vrhnou se bezhlavě do sportování a naloží si takovou zátěž, kterou jejich tělo neunese. Nejčastěji si přivodí úraz nebo onemocní, což je nakonec na dlouhé týdny vyřadí z pohybové aktivity. A jak je to s cvičením nalačno?  Pokud sportujeme ráno, vždy si dáme alespoň malou snídani, kterou si po noci dobijeme baterky, vynechání snídaně může při extrémně vysoké zátěži vést až k hypoglykémii a kolapsu.

Hladovkou zhubnu rychle a napořád

To, co jíme, má významný podíl na tom, jestli se po jídle cítíme unavení, nafouklí nebo se cítíme plni energie a svěží. Je velmi důležité si udělat na jídlo čas, jíst pomalu a každé sousto pořádně rozkousat, jinak potrava nebude pořádně strávená. Hltání a nesoustředěné stravování vede nejen k nadýmání, ale postupně také k přibírání na váze. A jak je to s hladovkou? Nulový energetický příjem zvyšuje v těle vylučování stresových hormonů, což vede sice k úbytku na tělesné hmotnosti, ale především v podobě svalové hmoty, a to zdraví a fyzické kráse zrovna neprospívá. Několikadenní půsty naopak nevadí, tedy nízký energetický příjem s vyloučením zejména živočišných potravin, které pomohou nastartovat metabolismus.

Co je to oxidační stres a proč je jo-jo efekt nebezpečný? 

Jídlo každé 2 - 3 hodiny a po 19. hodině ani sousto 

Není vám jasné, jak to jiní dokáží? Udělat si na jídlo pravidelně čas i v práci a v každodenním shonu? Netrapte se tím. Pro naše tělo je jistě přínosem jíst pravidelně, pokud však nejsme velcí sportovci, postačí jíst pouze dvakrát či třikrát denně. Ovšem je nutné si na takový režim zvykat postupně, aby tělo vědělo, že svůj příjem vždy dostane a nemusí si dělat zásoby. Totéž platí o "zákazu" dát cokoli do úst po 19.hodině - tato zásada zejména u žen vůbec nepomáhá a záleží rovněž na tom, v kolik chodíme spát, tomu samozřejmě přizpůsobíme i čas posledního jídla. 

Navýšit bílkoviny a nepřijímat žádné sacharidy

Vysokoprocentní proteinové diety mohou pomoci k redukci tělesných tuků, ale nesmí se držet dlouhodobě, vysoký příjem bílkovin přetěžuje ledviny, což může vést v budoucnu ke zdravotním problémům. I při proteinových dietách je nutné přijímat určité množství sacharidů (minimálně 100 -150 g sacharidů denně) a ne je úplně vyloučit, jinak stejně nebude docházet k redukci tělesných tuků.

Autor: Michaela Chylková

Divizna velkokvětá: Zapomenutá léčivka
Těhotenství a sport: Musí se ho nastávající maminky vzdát?

Další články

Co způsobuje nedostatek hořčíku v našem těle?
Vitamíny a minerály

Co způsobuje nedostatek hořčíku v našem těle?

24.07.2020

Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Má nezanedbatelný vliv na stovky reakcí v organismu, hořčík zkrátka potřebuje úplně každá naše buňka. Hořčík je ...