Sociální fobie
Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chování, charakteru. Lidé se sociální fobií se chtějí většinou ukázat v co nejlepším světle. Zároveň jsou přesvědčeni, že udělají ten nejhorší dojem, proto se sociálním situacím začnou vyhýbat - nemohou číst, jíst, telefonovat nebo psát na veřejnosti.
V extrémních případech může vést sociální fobie ke strachu ze všech sociálních situací (mimo okruh rodiny), ze společnosti a lidí vůbec. Postižení mají většinou strach ze ztrapnění, pátravých pohledů ostatních.
Vznik a důsledky sociální fobie
Tato fobie nejčastěji začíná v období puberty, kdy člověk poprvé zažívá řadu sociálních situací. Např. seznamování s osobami druhého pohlaví.
Velmi zřídka vzniká sociální fobie po nějakém traumatu – výsměch spolužáků. Častější příčinou je nezvládání drobných situací nebo nedostatek sociální dovedností, které člověk nezískal při výchově např. od svých rodičů. Biologicky mají postižení dispozice k celkově zvýšenému napětí.
Sociální fobie je příčinou problémů při navazování partnerských vztahů, při zkoušení a vůbec ve škole a také při hledání zaměstnání. Postižení mají problém odloučit se od rodičů a začít žít samostatně.
Tito lidé mají také velké sklony k závislosti na alkoholu. Ten jim totiž zdánlivě pomáhá problém zvládat, a jsou proto mnohem zranitelnější. Stejně tak si mohou snadněji navyknout na drogy. Mají sklony k depresivním až sebevražedným náladám. Mohou se objevit i další duševní poruchy (panická porucha, agorafobie, jednoduchá porucha).
Léčba sociální fobie
K léčbě sociální fobie jsou nezbytná psychofarmaka a různé druhy psychoterapie. Například metoda kognitivní rekonstrukce, která spočívá ve změně myšlení o tom, čeho se postižený bojí.
Sociální fobie mnohdy totiž znamená, že si postižený nedokáže vytvořit určité sociální návyky. Léčba vyžaduje i učení těchto, pro jiné zcela běžných věcí.
Psychiatři při léčbě využívají metodu hierarchické expozice, vystavování obávaným sociálním situacím.
Běžné projevy sociální fobie
Strach:
- Ze schůzí, jednání
- Z večírků
- Že se druzí na vás dívají
- Že se znemožníte
- Abyste nebyli středem pozornosti
Neschopnost:
- Jíst před lidmi
- Mluvit před skupinou
- Mluvit před autoritou
- Telefonovat
- Navázat konverzaci a udržovat ji
- Říci si o to, co člověk potřebuje a na co má právo
- Říci ne
Myslíte, že trpíte také sociální fobií? Jak s ní bojujete?
Autor: Milena Mocková