Fobie a úzkostné poruchy

Sociální fobie

Milena Mocková
29.06.2012

Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chování, charakteru. Lidé se sociální fobií se chtějí většinou ukázat v co nejlepším světle. Zároveň jsou přesvědčeni, že udělají ten nejhorší dojem, proto se sociálním situacím začnou vyhýbat - nemohou číst, jíst, telefonovat nebo psát na veřejnosti.

V extrémních případech může vést sociální fobie ke strachu ze všech sociálních situací (mimo okruh rodiny), ze společnosti a lidí vůbec. Postižení mají většinou strach ze ztrapnění, pátravých pohledů ostatních.

Vznik a důsledky sociální fobie

Tato fobie nejčastěji začíná v období puberty, kdy člověk poprvé zažívá řadu sociálních situací. Např. seznamování s osobami druhého pohlaví.

Velmi zřídka vzniká sociální fobie po nějakém traumatu – výsměch spolužáků. Častější příčinou je nezvládání drobných situací nebo nedostatek sociální dovedností, které člověk nezískal při výchově např. od svých rodičů. Biologicky mají postižení dispozice k celkově zvýšenému napětí.

Sociální fobie je příčinou problémů při navazování partnerských vztahů, při zkoušení a vůbec ve škole a také při hledání zaměstnání. Postižení mají problém odloučit se od rodičů a začít žít samostatně.

Tito lidé mají také velké sklony k závislosti na alkoholu. Ten jim totiž zdánlivě pomáhá problém zvládat, a jsou proto mnohem zranitelnější. Stejně tak si mohou snadněji navyknout na drogy. Mají sklony k depresivním až sebevražedným náladám. Mohou se objevit i další duševní poruchy (panická porucha, agorafobie, jednoduchá porucha).

Léčba sociální fobie

K léčbě sociální fobie jsou nezbytná psychofarmaka a různé druhy psychoterapie. Například metoda kognitivní rekonstrukce, která spočívá ve změně myšlení o tom, čeho se postižený bojí.

Sociální fobie mnohdy totiž znamená, že si postižený nedokáže vytvořit určité sociální návyky. Léčba vyžaduje i učení těchto, pro jiné zcela běžných věcí.

Psychiatři při léčbě využívají metodu hierarchické expozice, vystavování obávaným sociálním situacím.

Běžné projevy sociální fobie

Strach:

  • Ze schůzí, jednání
  • Z večírků
  • Že se druzí na vás dívají
  • Že se znemožníte
  • Abyste nebyli středem pozornosti

Neschopnost:

  • Jíst před lidmi
  • Mluvit před skupinou
  • Mluvit před autoritou
  • Telefonovat
  • Navázat konverzaci a udržovat ji
  • Říci si o to, co člověk potřebuje a na co má právo
  • Říci ne

 

Myslíte, že trpíte také sociální fobií? Jak s ní bojujete?

Autor: Milena Mocková

Kryoterapeutická léčba bradavic
Stařecká demence

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.