Fobie a panika

Časté fobie a jak je léčit

Michaela Holá
18.06.2010

Pocit strachu, který mohou někteří lidé zažívat např. jen při představě pavouka, rozhodně není nic, co by mělo v okolí jedince budit jakýkoliv posměch. Ač se takovýto strach může ostatním jevit jako přehnaný a neopodstatněný, život jiných může značně narušovat a musí s ním složitě bojovat.

Lidé trpící fobií jsou v běžném životě často velmi omezováni. Musejí se vyhýbat spouštěčům svého strachu, a to je někdy velmi složité, protože u některých typů fobií nelze jejich původce zcela eliminovat. Silná fobie přináší mnoho nepříjemných vjemů. Může se dostavit náhlé bušení srdce, třes, obtížné dýchání či závrať. Člověk může i omdlít.

V některých případech se dá naučit s fobií žít, jsou ale typy fobií, při kterých je nutné vyhledat pomoc psychiatra či psychoterapeuta, pokud postižený nechce být vyřazen z normálního života.

Existuje mnoho druhů fobií. Jejich původcem mohou být zvířata (např. pavouci), objevují se fobie z úkazů přírody (strach z výšek, z bouřek), dále z různých situací (např. z uzavřených prostor či z přecházení silnic) nebo např. fobie z injekce či krve. Jako příklad jsme vybrali ty nejčastější, případně nejproblematičtější.

Klaustrofobie - strach z uzavřených prostorů

Pod tímto názvem se skrývá strach z jakkoliv omezených prostor. Klaustrofobie se může projevit např. ve výtahu, v přeplněném dopravním prostředku nebo třeba v kině či na koncertě. Potíže může jedinec pociťovat též v situaci, kdy je kolem něho dav lidí. Pokud se člověk do takovéhoto prostoru dostane, projevují se u něj velmi nepříjemné pocity po stránce fyzické i duševní, nastává panika. Často v takových situacích lidé nedokážou rychle zareagovat a co nejdříve prostor opustit.

Když není klaustrofobie příliš silná, dá se s ní celkem bez problémů žít, člověk jen musí vědět, který prostorům by se měl raději vyhýbat. Pokud je ovšem ve stádiu omezujícím život, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Existují různé formy psychoterapií (např. hlubinná abreaktivní terapie), které dokážou fobii alespoň utlumit, když ne zcela odstranit.

Aerofobie - strach z létání

V dnešní době, kdy je letecká doprava již běžná, může strach z létání značně omezovat. U jedinců trpících aerofobií bývá popisován strach z pádu letadla či z jeho únosu teroristy. Mnoho lidí sužuje zároveň klaustrofobie, přídatný může být i strach z výšky. Lidé nepociťují obtíže jen čistě během letu, ale objevuje se nevolnost již několik dní předem. Patrná může být nevolnost či nespavost. S tím, jak se obávaný okamžik blíží, se celá situace ještě zhoršuje a nastupuje panika.

V těchto případech může pomoci bližší seznámení se s letadlem. Je možné absolvovat kurz ve výcvikovém středisku letecké společnosti, kde si bez opuštění země vyzkoušíte všechny fáze letu. Výhodou je následný zisk důvěry a snížení obavy z letu. Někomu může při letu pomoci např. hudba, jiný si nechá předepsat léky na uklidnění. V každém případě před letem zapomeňte na konzumaci alkoholu. Celou situaci by to jen zhoršilo.

Sociální fobie - strach ze společnosti lidí

Jedinci trpící sociální fobií pociťují obtíže při komunikaci s lidmi, mají strach z odmítnutí či kritické reakce okolí týkající se jejich vlastní osoby. V kontaktu s cizími lidmi tak lidé se sociální fobií mohou mít třes rukou, pocení, zčervenání či další nepříjemné tělesné pocity. Je evidentní, že snaha vyhnout se následně situacím, v nichž by mohlo dojít k negativnímu hodnocení okolí, způsobuje mnohá omezení v životě.

Agorafobie - strach z otevřených prostranství

Tato fobie vzniká obvykle po prožité nepříjemné zkušenosti. Jejím následkem je strach z různých prostor či ze situací, ze kterých není úniku. Člověku tak může činit obtíže např. cesta veřejnou dopravou, návštěva kina či nákup v obchodě.

Pro lidi trpící agorafobií není na prvním místě strach z prostoru samotného, ale strach z úzkosti a dalších nepříjemných pocitů. Agorafobici uvádějí, že se ve skutečnosti obávají, že na určitém místě omdlí, začnou křičet či jinak projevovat své emoce a okolí na to bude velmi odmítavým způsobem reagovat. Čím více se však člověk zaobírá tím, co by se vše mohlo v daném místě stát, tím se celá situace jen zhoršuje. Tento stále se stupňující kolotoč může vést až do stavu, kdy se postižený jedinec snaží všem místům, z nichž má strach, vyhnout, a tím se uzavírá před okolním světem.

S agorafobií, podobně jako se sociální fobií, se nedá žít běžný život, je proto nutné vyhledat psychoterapeuta a podstoupit některou z účinných terapií.

Arachnofobie - strach z pavouků

Tato fobie je velmi známá i díky některým filmovým zpracováním. Člověk trpící arachnofobií projevuje enormní strach z pavouků, který se lidem v jeho okolí může zdát nepochopitelný a přehnaný. Pro člověka s tímto druhem strachu jde však o opravdu velmi nepříjemné okamžiky, které u něj přichází v jakémkoliv prostředí, kde by se pavouci mohli vyskytovat. Paniku může vyvolat i dle ostatních zcela malinký neškodný pavouček či místnost s pavučinami.

Jeden ze způsobů léčby je bližší seznámení se s tím, co nás děsí. I když fobii svým rozumem příliš neovlivníme, můžeme se pokusit překonat sám sebe. Není nutné si na pavouka přímo sáhnout, ale třeba ho zpovzdálí sledovat, smířit se s tím, že s námi tito tvorové žijí pod jednou střechou. Pokud není arachnofobie v příliš těžkém stádiu, doporučuji navštívit zverimex a tam pozorovat třeba obrovské sklípkany, budete mít potom pocit, že vaši "domácí pavouci" nejsou až tak strašliví.

Pokud jsou problémy, které přináší jakákoliv fobie, nepřekonatelné, je třeba vyhledat odbornou pomoc.

 

Trpíte vy nějakou fobií? Jakou a jak se s ní vyrovnáváte? Pokud jste podstoupili léčbu, byla účinná?

 

Autor: Michaela Holá

Návod jak správně provádět strečink
Při porodu jsem přišla o syna

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.