Západonilská horečka
Nemoci, které se dříve vyskytovaly pouze v tropech, se nyní přesunují do mírnějších pásem a snadněji se rozšiřují. Vyrovnanější klimatické podmínky, možnosti cestování, migrace a mohutný dovoz zboží z exotických destinací jsou důvodem tohoto rozšíření.
Původcem západonilské horečky je flavivirus nazvaný West Nile Virus (WNV). Přenašečem je komár (Culex pipiens) - infikovaný komár přenese nákazu ze slinných žláz na hostitele. Další způsob nákazy je transfuzí či transplantací orgánů. Hostitelem může být člověk, savci i ptáci.
Nejčastější výskyt této nemoci je v Africe, Austrálii. V Evropě byla poprvé zaznamenána v Albánii v roce 1958. Od roku 1999 se rozšířila také v Severní Americe, tehdy bylo zaznamenáno celkové zvýšení počtu tohoto onemocnění.
Příznaky západonilské horečky
Většinou má západonilská horečka zcela asymptomatický (bezpříznakový) průběh.
Mohou se objevit netypické příznaky - horečka, celková slabost, nechutenství, nauzea, bolesti hlavy, bolesti svalů (hlavně svalů za očima) a kloubů, exantém (vyrážky a kožní projevy), spavost.
Těžší forma postihuje spíše starší lidi a má horší průběh. Objevuje se aseptická meningitida, encefalitida, hepatitida. Nemocný trpí fotofobií, dvojitým viděním, dochází k poruchám vědomí a následně k podrážděnosti, dezorientaci až ke změně osobnosti. K tomuto se přidružuje svalová slabost s obrnami a parézami. Postupné ochabování svalů způsobuje poruchy močení a defekace (vyprázdnění se). Těžší forma většinou vede k úmrtí - jedná se o 3 - 15 %.
Inkubační doba západonilské horečky je 3 až 14 dní.
Diagnostika
- prokázání protilátek IgM - z krve a mozkomíšního moku
- vyšetření krve na specifický virus
- vyšetření DNA viru z krve a mozkomíšního moku
- EEG - je zde typický nález jako u encefalitidy
Léčba je stále spíše pokusná a zaměřuje se spíše na léčení symptomů (snižování horečky, tlumení bolestí). K rozpohybování postižených svalů je důležitá rehabilitace.
Prevence
Specifická humánní vakcinace zatím není k dispozici, proto veškerá prevence spočívá v ochraně před komářím kousnutím. Boj s komáry se provádí nejrůznějšími postřiky, eliminací stojatých vod a vlhkých prostředí. Doporučují se repelenty, oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi, moskytiéry.
Tato nemoc je schopna dosáhnout epidemie. V roce 2007 bylo evidováno a diagnostikováno 3 630 případů západonilské horečky. Také známý herec Pavel Nový si toto onemocnění přivezl z Afriky. Postihla ho forma s obrnami a parézami, a tak tvrdě bojoval o život. Absolvoval přísnou rehabilitaci, která ho dokázala vrátit do života.
Máte s tímto onemocněním nějakou zkušenost?
Autor: Alena Mrákotová