Exotické nemoci

Západonilská horečka

Alena Mrákotová
01.06.2010

Nemoci, které se dříve vyskytovaly pouze v tropech, se nyní přesunují do mírnějších pásem a snadněji se rozšiřují. Vyrovnanější klimatické podmínky, možnosti cestování, migrace a mohutný dovoz zboží z exotických destinací jsou důvodem tohoto rozšíření.

Původcem západonilské horečky je flavivirus nazvaný West Nile Virus (WNV). Přenašečem je komár (Culex pipiens) - infikovaný komár přenese nákazu ze slinných žláz na hostitele. Další způsob nákazy je transfuzí či transplantací orgánů. Hostitelem může být člověk, savci i ptáci.

Nejčastější výskyt této nemoci je v Africe, Austrálii. V Evropě byla poprvé zaznamenána v Albánii v roce 1958. Od roku 1999 se rozšířila také v Severní Americe, tehdy bylo zaznamenáno celkové zvýšení počtu tohoto onemocnění.

Příznaky západonilské horečky

Většinou má západonilská horečka zcela asymptomatický (bezpříznakový) průběh.

Mohou se objevit netypické příznaky - horečka, celková slabost, nechutenství, nauzea, bolesti hlavy, bolesti svalů (hlavně svalů za očima) a kloubů, exantém (vyrážky a kožní projevy), spavost.

Těžší forma postihuje spíše starší lidi a má horší průběh. Objevuje se aseptická meningitida, encefalitida, hepatitida. Nemocný trpí fotofobií, dvojitým viděním, dochází k poruchám vědomí a následně k podrážděnosti, dezorientaci až ke změně osobnosti. K tomuto se přidružuje svalová slabost s obrnami a parézami. Postupné ochabování svalů způsobuje poruchy močení a defekace (vyprázdnění se). Těžší forma většinou vede k úmrtí - jedná se o 3 - 15 %.

Inkubační doba západonilské horečky je 3 až 14 dní.

Diagnostika

  • prokázání protilátek IgM - z krve a mozkomíšního moku
  • vyšetření krve na specifický virus
  • vyšetření DNA viru z krve a mozkomíšního moku
  • EEG - je zde typický nález jako u encefalitidy

Léčba je stále spíše pokusná a zaměřuje se spíše na léčení symptomů (snižování horečky, tlumení bolestí). K rozpohybování postižených svalů je důležitá rehabilitace.

Prevence

Specifická humánní vakcinace zatím není k dispozici, proto veškerá prevence spočívá v ochraně před komářím kousnutím. Boj s komáry se provádí nejrůznějšími postřiky, eliminací stojatých vod a vlhkých prostředí. Doporučují se repelenty, oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi, moskytiéry.

Tato nemoc je schopna dosáhnout epidemie. V roce 2007 bylo evidováno a diagnostikováno 3 630 případů západonilské horečky. Také známý herec Pavel Nový si toto onemocnění přivezl z Afriky. Postihla ho forma s obrnami a parézami, a tak tvrdě bojoval o život. Absolvoval přísnou rehabilitaci, která ho dokázala vrátit do života.

 

Máte s tímto onemocněním nějakou zkušenost?

 

 

Autor: Alena Mrákotová

Víte jak se opalovat?
Nebezpečí prasečí chřipky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Miminko a náušnice - ano či ne?
Péče o dítě

Miminko a náušnice - ano či ne?

04.06.2009

Náušnice je ozdoba a jejich nošení se stalo moderní nejen pro ženy, ale i pro muže. Při správné volbě vám mohou rozzářit či dotvarovat obličej. Na druhé straně je ucho centrem mno ...