zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Jste závislí na internetu?

Michaela Chylková
25.09.2016

Nutkavá potřeba používat moderní technologie může ovlivnit celý náš život - působí problémy ve škole, v práci, ve vztahu i ve financích. Málokdo z nás si dovede přiznat, že má opravdu problém a vytvořil si třeba na oblíbený Facebook, Instagram, Twitter aj. skutečný návyk. Jak z toho ven?

Závislost na technologiích posouvá společenské hranice

Používání moderních technologií zcela posunulo hranice společenské akceptovatelnosti. Stáváme se opravdu závislými. Ze studií vyplývá, že 2/3 dotázaných pravidelně kontroluje telefon i při schůzkách s rodinou, přáteli a pracovními kolegy ve chvílích, kdy utichne konverzace. Až 80 % lidí si bere mobilní telefon opravdu kamkoli (toaleta, tiché zóny), bez něj se cítí nervózně. Výzkum, který se zaměřuje na vliv digitálního rozvratu společenské a lidské psychologie, ukazuje, že mladí lidé jsou silně ovlivněni sociálními médii a často v nich vyvolává narcismus. Až polovina dotázaných přiznala, že na internetu zveřejňuje příspěvky s jistým záměrem - vyvolat specifickou reakci svých "přátel". Téměř 70 % z dotázanách navíc přiznává, že si na sociálních sitích pravidelně prohlíží profil svého expartnera a až 75 % si myslí, že sociální sítě dokáží hravě rozvrátit skutečné vztahy.

Jsem závislý na internetu?

Čas, který trávíme na internetu, je skutečně ohromující. Například uživatelé Facebooku jsou aktivní každých 30 minut. Záliba v sociálních sítích nám tak nejenže brání ve smysluplnějších aktivitách, ale má neblahý fyzický, neurologický i psychologický vliv.

Říkáte si, čím může být závislost na internetu tak nebezpečná? Nikdy to není adekvátní náhrada za to, co člověk skutečně potřebuje. I odborníci na toto téma připouští, že se to velmi špatně vysvětluje, ale lidé vždy získají více z přímé interakce než z komunikace na dálku.

Zdravotní následky užívání mobilních telefonů a tabletů

Shrbená páteř, skloněná hlava a zápěstí v nepřirozené poloze, to je jen malý výčet klasických poloh různých částí těla, které působí spoustu zdravotních potíží, aniž bychom si přiznali pravý důvod. Americká odbornice Judith Goldová se už roky věnuje zdravotním následkům používání mobilních telefonů a na tisícovce studentů zjistila, že více než 90 % z nich má během používání ohnutou hlavu a u přístrojů s větším displejem mají tendenci naklánět hlavu dopředu, což má časem značný vliv na bolesti ramen a krku. Spousta lidí má při smskování a chatování zápěstí v nepřirozené poloze, která zvyšuje svalové napětí.

Dlouhým každodenním sezením u tabletu či počítače nám samozřejmě chybí dostatek pohybu, přibíráme na váze, hrozí i častější riziko vzniku cévních onemocnění, objevují se pocity úzkosti a deprese.

Moderní technologie jsou bohužel opravdu mocné. Mají schopnost měnit naši náladu, vědomí a vytvářejí zkreslený pojem o čase. Pokud jsme v místnosti s přáteli či kolegy, ale máme v ruce mobil, tablet apod., jako bychom tam ani nebyli. Při sledování internetu měníme způsob interakce se světem a svět vníma jinak nás.

Digitální nespavost

Mobilní telefony a ostatní zařízení s elektromagnetickým zářením bychom neměli používat alespoň hodinu před spánkem a rozhodně je nenosme s sebou do ložnice, pokud nechceme mít problémy s usínáním.

Máte-li pocit, že to s internetem přeháníte, nebo si chcete jednoduše od virtuálního světa odpočinout, zkuste strávit vždy jeden den v týdnu bez mobilu, tabletu a počítače. Podle odborníků je velmi prospěšné, pokud alespoň občas trávíme čas i bez všech technických vymožeností. Možná tak zjistíte, co je v životě opravdu důležité.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Žlučníkové kameny a první pomoc při žlučníkové kolice
Chcete zhubnout? Jezte podle barev!

Další články

Pracovní úrazy a nemoci z povolání
Úrazy

Pracovní úrazy a nemoci z povolání

29.08.2016

Ať už vykonáváte jakoukoli pracovní činnost, téměř vždy vám hrozí větší či menší riziko úrazu, nebo i nemoci z povolání. Ne každý úraz, ke kterému dojde při výkonu zaměstnání, však ...

Cystická fibróza
Cystická fibróza

Cystická fibróza

19.08.2016

Cystická fibróza je velmi vážné a i přes pokroky medicíny nevyléčitelné onemocnění. Navíc je poměrně časté, vyskytuje se v poměru 1:3000, a to převážně u bílé rasy. Onemocnění je z ...