Stres kvůli pandemii? Pomůže vzájemná podpora, nadhled a zodpovědnost
Je jasné, že nastalá situace, která se dotýká všech jednotlivců stejně jako celých firem a společností, vyvolává neklid z neznámého, obavy z nejistoty a stres. Je zřejmě lehčí zabřednout v těchto dnech do deprese než kdykoli jindy, někteří dokonce srovnávají současnou atmosféru s válečným stavem. Jak se s tím poprat?
Do toho všeho má každý z nás své vlastní starosti - nemocné rodiče, dluhy, finanční problémy, příbuzné v zahraničí či v odříznuté oblasti uzavřené karanténou apod. Jak tedy účinně nepodlehnout negativním náladám a stresu, který na nás v těchto dnech doléhá s veškerou intenzitou?
Ke stresu přispívá i chaos v oficiálních informacích, protichůdná opatření a jejich časté změny
Ke stresu a všeobecné nervozitě přispívá dle odborníků i poněkud chaotická oficiální informovanost a pokyny, které se často a rychle mění, což není dobře. Od prvního únorového prohlášení, že je vlastně všechno v pořádku a nic nám nehrozí, až po situaci, kdy chybí celá řada ochranných pomůcek. V tomto smyslu je na vině podle odborných vyjádření právě způsob informování veřejnosti kompetentními lidmi, tedy zejména odpovědnými úředníky a politiky. Díky dramatickému způsobu, jakým se lidem sdělují statistické informace, dochází i k nesmyslnému panikaření a dělání katastrofických závěrů. Situace je sice vážná a její dopad jistě nezanedbatelný, kdyby však lidé měli možnost vnímat a posuzovat informace předložené jiným způsobem, to znamená s možností porovnání, například s informacemi o tom, kolik lidí je momentálně nemocných s chřipkou, kolik se jich uzdravuje, mělo by to na jejich vnímání docela jistě jiný vliv.
Vsaďte na každodenní rutinu a zaběhnutý řád
Podle odborníků je osvědčeným spojencem v krizových situacích právě rutina. Tohle ví už odedávna armáda i jiné ozbrojené složky, znají to také astronauti. Když jsou lidé ve stresu, potřebují se držet konkrétní rutiny. Pokud jste doma s rodinou a s dětmi, je na místě každodenní plánování. Stanovte si svůj rozvrh hodin, udělejte harmonogram. Stanovte si přesný čas na dopolední aktivity, pro děti vyhraďte čas na učení a celkovou školní přípravu. Pak třeba společně uvařte oběd a poraďte se o tom, co budete dělat odpoledne a večer. Součástí denní rutiny by mělo být i to, že si zacvičíme. Skautské tábory vědí, proč zařazují rozcvičku, stejně tak armáda. Velmi podstatný je pak i dostatečný spánek.
Vzájemná podpora a způsoby, jak lidé mohou dojít k pocitu jistoty
Všichni jsme už snad došli k poznání, že je nutné dodržovat nastavená pravidla a držet se nařízených opatření, která tu jsou hlavně pro nás. Pozitivní naladění a vzájemná podpora pak dodá lepší pocit každému z nás. Přes počáteční výsměch a žehrání na důchodce bez roušek je čas na solidaritu, vzájemnou pomoc a soudržnost. Snažme se zbytečně neodsuzovat. Krize obvykle odhalí řadu předsudků, které v lidech dřímají, mnohé situace nás nutí hledat viníka, který stojí za vším, a na kterého můžeme nasměrovat své negativní emoce. Proč se vysmívat lidem, kteří se předzásobili trvanlivými potravinami a potřebami do domácnosti? Může je to velmi zklidnit, mají díky tomu jistotu, že budou mít z čeho vařit, že budou mít po ruce dostatek všeho, co potřebují, aniž by museli každý druhý den do obchodu a vystavovali se tak možnosti nákazy. Proti stresu může i tohle být velmi účinná strategie, stejně jako naše pomoc druhým a potřebným.
Jak efektivně trávit čas v době celostátní karantény
Jak s dětmi (ne)mluvit o koronaviru?
Zdroj: universitas.cz (J. Dobrovolná, K. Kubíčková), seznam.cz, seznamzpravy.cz (M. Spěváčková, psycholog Daniel Štrobl)
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová