Jak pomoci seniorům od úzkosti a stresu (nejen) v době pandemie? Zkuste sílu bylinek!
Máte doma seniora, který špatně snáší současnou situaci? Ochromuje koronavirová pandemie každodenní rozpoložení vašeho dědečka, babičky, nebo souseda? Nebo vás samotné trápí strach, obavy a špatné předtuchy? Víme, jak si účinně pomoci silou přírody.
Pro starší generaci je momentální situace pochopitelně obtížná. Senioři patří k ohroženým skupinám, navíc mohou mít horší přístup k informacím i službám. Navíc jsou často sami a mnozí z nich byli donedávna zcela odříznuti od rodin. Je jasné, že křehká psychika těchto lidí může být díky tomu všemu otřesena. S mnoha problémy jako je úzkost a strach však mohou jednoduše pomoci bylinky.
Před pilulkami dejte přednost bylinkám!
Péče o duševní pohodu je stejně důležitá jako udržování fyzické kondice, a to v každém věku. Celý život přitom bojujeme s důsledky stresu, únavy a krizových situací. Ty se nám nemusí vyhnout ani ve stáří, a přestože je snadné sáhnout po prášku na uklidnění, mnohem vhodnější alternativou jsou bylinky, například tinktura z kozlíku lékařského. Kromě zklidňujících účinků efektivně zlepšuje spánek. Další volbou může být také vrbka úzkolistá, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Ze sušených listů vrbovky úzkolisté lze připravit čaj, který se kromě jiných míst pije hojně v oblasti Ruska a Kavkazu. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je pak také gemmoterapeutikum z pupenů lípy, jenž zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu.
Jarní bylinky a jejich využití pro zdraví
První pomoc při projevech úzkosti – třezalka tečkovaná
Úzkostné stavy začínají v hlavě, mohou se však projevovat i fyzicky. Bývá to zpravidla náhlé svírání v hrdle, dušnost či bušení srdce. Pomoci si můžete často sami, a to jednoduchým dechovým cvičením, hluboké nádechy nosem a dlouhé a pomalé výdechy ústy. Bylinkou pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, nesmí se však kombinovat s antidepresivy. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku. Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, stresem a depresemi. Má uklidňující účinky na náš organismus, zažene melancholii i pocity úzkosti. Kromě psychických problémů třezalka pomáhá také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest.
Třezalka tečkovaná - co o ní nevíte?
Bylinky a cvičení proti nespavosti
Strávili jste den bez větší fyzické námahy, a přesto se cítíte nadmíru unavení? I samotný stres je pro mnoho lidí vysilující. Je-li to možné, více spěte, nezkracujte svůj obvyklý spánkový režim a dopřejte si třeba i krátké zdřímnutí po obědě, které vás osvěží. Pokud večer špatně usínáte, zkuste během dne nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy. Při nespavosti sáhněte po čaji z meduňky, nebo vonné levandule, která je známá rovněž uklidňujícím účinkem. Mučenka pletní také pomáhá ke zklidnění, tím pomáhá rychlejšímu usnutí a delšímu i hlubšímu spánku. Působí dále jako přírodní sedativum, které zmírňuje strach, úzkosti i deprese.
Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku
Zdroj: www.herbal-store.cz, www.wikipedie.org, www.chebsky.denik.cz www.neztratitsevestari.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová