Co dokáže novoroční deprese a jak se jí zbavit?
Známe to asi všichni. Nejkrásnější, ale také nejhektičtější období v roce máme za sebou, návštěvy odjely, dárky jsou rozdány, vánoční ubrus už je v koši na prádlo a na stole jsou poslední zbytky cukroví. Tři králové nám popřáli vše dobré do nového roku, s koncem volna a nástupem do práce se vše vrátilo do starých kolejí a vypadá to, že už není na co se těšit.
Co můžeme právě v těchto dnech začít pozorovat? Nepřekonatelnou únavu, nechuť do jakékoli činnosti, dlouhodobou špatnou náladu, pocity podobné vyhoření, smutek. Všechno se jeví absolutně negativně, nechce se vám mezi lidi, nejradši byste zalezli do nory a zůstali tam. Pozor, tyto déletrvající pocity se mohou snadno zvrtnout v nepříjemné psychické onemocnění známé jako deprese.
Kdy už to může být deprese?
Jak říkají odborníci na mezilidské vztahy, když do života vstupuje deprese, tak zároveň odchází štěstí. Může to být třeba v důsledku dlouhodobě špatných rodinných vztahů, které se během Vánoc vyhrotily, nebo i díky rozchodu s partnerem, který bývá po novém roce také častější. To vše se ale může dít i bez zjevné příčiny. Všechno hezké a smysluplné se vytrácí, špatná nálada se stává pravidelnou a provází vás každým dnem, v řádu týdnů a měsíců. To samo o sobě už napovídá, že nejde o běžný novoroční splín, ale může jít o počátek deprese, tedy daleko závažnější a hůře řešitelný problém.
Počátky deprese - je třeba poznat, že nastává problém
Je důležité vystihnout ten správný okamžik a uvědomit si, že něco je špatně. To však nemusí být lehké a často je prvním krokem k rozpoznání potíží právě až vyjádření lékaře. Deprese má však více podob a na její léčbu neexistuje jednotná metoda. Někdy pomůže pomoc psychologa, jindy alternativní léčba, někdo se neobejde bez účinků antidepresiv. Jedno je však jisté. Pokud pozorujete, že vám delší dobu není psychicky dobře, svěřte se svým blízkým, získejte podporu a pak to začněte řešit s odborníkem.
Špatná nálada, nebo deprese? Rozpoznejte příznaky!
Deprese může být i cestou ke světlu
Deprese však může znamenat i něco jako jednorázové sáhnutí si na dno, od kterého se pak konečně odrazíme a můžeme už jen stoupat zpět vzhůru. To, že naše vytýčené představy a cíle znovu nedošly naplnění, a to i přesto, jak moc jsme se snažili, dřeli a strádali, nás zřejmě dříve či později zavede k pocitům bezmoci, zmarnění času a financí, často i čirého zoufalství. Ocitneme se na dně. Můžeme se z něj sami zvednout? Deprese je sice chápána jako něco špatného, negativního a škodlivého, ale ve skutečnosti a v dané situaci představuje velmi efektivní obranný mechanismus, který nás může konečně dostat ze slepé uličky marné snahy o naplnění nereálného snu. Dojdeme tak ke střízlivému sebepoznání a prozření, které bude konečně znamenat tu správnou cestu.
Jak se dostat ze špatné nálady a znovu získat pozitivní pohled na svět?
Pojem novoroční deprese však obvykle znamená jen krátkodobý stav, kdy se právě po bilancování na konci starého roku a před začátkem toho nového jaksi nemůžeme opět nastartovat a přimět k pozitivnímu vnímání. Žasneme nad tím, co všechno jsme před rokem plánovali a co jsme nestihli, i nad tím, že naše novoroční předsevzetí jsou hodně podobná těm minulým. Jsme ze sebe zklamaní, oslabení zřejmou marností svého snažení, celkově vysílení, bez energie, chuti a síly vykročit znovu, a znovu se potýkat se vším, co na nás v tomto roce opět čeká. Právě proto je však nutné si uvědomit, že nový rok znamená nový začátek a skutečný význam toho slova záleží jen na tom, jak se k němu my sami postavíme. Je toho přece tolik, co můžeme začít dělat úplně poprvé, nebo naopak znovu a lépe!
Jak přečkat dlouhou zimu bez depresí?
Zdroj: Idnes.cz, Novinky.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová