Ubraňte se chmurnému podzimu!
Je za námi konec léta a 23. září převzalo svou vládu období podzimu. Podzim je symbolem pestře zbarvených stromů, opadaného listí, ale i sychravých dnů a nízkých teplot, které rozhodně nepřispívají ke zlepšení nálady.
Podzimu je často přisuzován charakter velkého výskytu depresí. Příchod studených dní, které se ke všemu ještě zkracují, a ubývání denního světla má vliv na každý organismus. Však jen na nás zůstává, jak se s odchodem léta vypořádáme, budeme-li vtaženi do chmurných dní, které se podepíší na naší náladě a nebo nedáme šeru podzimu šanci a budeme myslet pozitivně a i v maličkostech najdeme pozitiva, ze kterých se budeme umět radovat.
Co je podzimní deprese?
- ve většině případů jde spíše o špatnou náladu než o samotnou depresi
- deprese je označení silnějšího rázu, která vyžaduje dohled odborníka a následné řešení (projevuje se pocitem méněcennosti, smutkem a následnými somatickými obtížemi)
- jak již bylo řečeno, mnozí z nás prožívají spíše dny se špatnými náladami vlivem nepříznivých dní
Proč se podzimní smutek objevuje?
Důvodů je hned několik a často souvisí se změnou ročního období:
- chladnější a sychravé dny bez sluníčka
- více deš'tových srážek
- méně světla
- šeré barvy
- zvýšená únava
- snížená chuť do různých aktivit
- málo pestré stravy
- málo lidí kolem sebe
Jak poznáme, že na nás dolehla tzv. podzimní deprese?
Jsme více unavení a máme špatnou náladu. Často trpíme změnami nálad a můžeme být přecitlivělí, ztrácíme celkový zájem a můžou se objevit poruchy spánku.
Jak vyzrát nad podzimní náladou
- Nastanou chladné dny, proto pozor na prochladnutí.
- Nahraďte sluneční paprsky jiným světlem (fototerapií, hodně sviťte...)
- Rozzařte šerý den barvami (volte oblečení pestrých barev, doma si udělejte radost podzimní barevnou výzdobou, …)
- Choďte spát, jste-li skutečně unavení
- Buďte aktivní a únavě nedejte šanci (nezapomeňte, že i aktivní odpočinek je odpočinek, cvičení ve fit studiu nebo pouhá procházka způsobí vyplavení endorfinů tzv. hormonů štěstí, které přispějí k lepší fyzické i psychické kondici)
- Vyhněte se samotě! (na podzim se každý choulí do svého domova a společenská příležitost je minimální, i přesto komunikujte s přáteli)
- Jezte pestrou stravu s dostatkem vitamínů (jídlo může skutečně přispět ke zlepšení nálady, aminokyseliny tzv. TRYPTOFANY jsou obsaženy v libovém krůtím mase, rybách, oříškách nebo pistáciích a jsou nezbytnou součástí tvoření endorfinů, dále doporučujeme stravu bohatou na vitamíny skupiny B, která má pozitivní efekt na mozkové funkce stejně jako hořčík (luštěniny, ořechy, zelenina)
- Snažte se radovat z maličkostí a hledat ve věcech hlavně pozitiva
Podzimní deprese a špatná nálada nevzniká v souvislosti s ročním obdobím, ale spíše proto, že ukončení léta nastoluje jakýsi řád, kdy začínáme řešit problémy, které jsme během letních dní řešit nestačili, neboť na ně nebyl čas.
Jak se s podzimem a podzimní depresí perete vy?
Autor: Alena Mrákotová