Deprese

Deprese aneb Když chybí serotonin

Petr Zimola
27.10.2009

Lidé, kteří trpí depresí, pociťují stavy smutku nebo ztrácejí zájem o věci okolo sebe a své oblíbené činnosti si neužívají tak jako dříve. Zatímco téměř každý jednou za nějakou dobu tyhle pocity mívá, pro lidi s depresí je to dlouhotrvající problém a symptomy deprese ovlivňují jejich denní fungování. Podle předpokladů Světové zdravotnické organizace se deprese do roku 2020 stane po kardiovaskulárních onemocněních druhou nejčastější příčinou nemocnosti.

V případě, že máte nějaké z příznaků deprese, je lepší poradit se o tom s odborníkem a zahájit léčbu včas.

Faktory ovlivňující depresi

Podle předpokladů, k rozvoji deprese přispívá několik faktorů:

  • Genetika

Deprese se někdy vyskytuje mezi příbuznými, proto se věří, že k rozvoji deprese přispívají určité geny.

  • Mozkové abnormality

Vědci zjistili, že lidé s depresí mají určité charakteristiky ve fungování mozku, které jsou odlišné od lidí, jenž depresí netrpí. Jsou to především nízké hladiny látek noradrenalinu, serotoninu a dopaminu, které v mozku fungují jako takzvané neurotransmitery, čili přenašeče nervových signálů.

  • Stresové situace

Události jako je ztráta milované osoby, zásadní životní změny či závažné onemocnění mohou fungovat jako spouštěče depresí. Zatímco u většiny jsou úzkostné pocity, které při takových věcech bývají jen dočasné, u jiných se rozvine dlouhotrvající deprese.

  • Pohlaví

Jelikož deprese postihuje ženy častěji než muže (je tomu zhruba dvojnásobně), je deprese u žen spojena s dalšími specifickými faktory. Je to například menstruační cyklus a těhotenství nebo také rozdílnost jakým ženy a muži reagují na stresující podněty.

Příznaky deprese

V diagnóze se vždy lékaři opírají o několik přesně definovaných psychických a fyzických kriterií. To zda nemocný depresí trpí, záleží na tom kolik z nich z těchto faktorů se u něj vyskytuje. Možné příznaky deprese jsou:

  1. pocit viny, beznaděje a bezcennosti
  2. opakující se myšlenky o sebevraždě
  3. problémy se spánkem (nemocný spí příliš málo nebo naopak víc než je obvyklé)
  4. problémy s chutí a nechutí k jídlu
  5. změny tělesné váhy
  6. pocit nedostatku energie nebo nevysvětlitelná únava
  7. nesnášenlivost nebo naopak silná závislost na lidech nebo nějaké osobě
  8. a další...

Co depresi ještě doprovází?

Lidé s depresí často trpí dalšími nemocemi či psychickými stavy, například:

  • Alkoholismus a zneužívaní jiných návykových látek
  • Srdeční choroby
  • Rakovina
  • HIV/AIDS
  • Cukrovka
  • Parkinsonova nemoc
  • a další závažná onemočnění...

deprese2.jpg

Tato onemocnění depresi často doprovází. Může to být způsobeno náročnou léčbou a omezeními, které některé tyto nemoci s sebou nesou. Někdy také onemocnění mohou být sama organickou příčinou. Platí to především u Parkinsonovy nemoci, cukrovky a některých typů nádorů.

Deprese je závažné onemocnění, jehož léčba by měla být vedena odborníkem. Pokud máte přetrvávající problémy spojené s depresí, promluvte si se svým lékařem. Ten s vámi může prodiskutovat vaše problémy, vyloučit jiné onemocnění a případně vás odkázat na specialistu. Dnes existuje několik účinných způsobů léčby a nemocný se tak může ve většině případů vrátit ke své práci a normálnímu životu.

Trpěli jste někdy depresemi? Jak s nimi bojujete?

Autor: Petr Zimola

Jak muži prožívají těhotenství
Problém nočního pomočování

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.