Ošklivé počasí na kolo? Zkuste spinning
Máte rádi jízdu na kole a nebojíte dát svému tělu pořádně zabrat? Nebo máte pocit, že už se zase nevejdete do kalhot nebo byste si prostě jen rádi zlepšili fyzičku? Jestli ano, potom zkuste zajít na spinning.
Trocha historie...
Když někdy v 80. letech minulého století přemýšlel dálkový cyklista jménem Johnatan Goldberg (přezdívaný jako Johny G.) jak si co nejlépe zefektivnit zimní přípravu, napadlo ho připevnit své kolo v garáži tak, aby mohl trénovat v pohodlí a teple domova. Přitom si pouštěl hudbu, která mu celý trénink zpříjemňovala a navíc mu pomáhala udržet rytmus šlapání. Brzy se k němu začali přidávat další nadšenci a zrodu spinningu nestálo nic v cestě. Postupně se akorát na zajištěné kolo přidal těžký, zhruba třiceti kilový disk, jenž slouží jako setrvačník a magnetické brzdy a tím vznikl spinner, tak jak ho víceméně známe v dnešní podobě.
Komu je spinning určen?
Spinning je určen všem kdo mají zájem udělat něco pro svoji kondici. Nedoporučuje se pouze lidem, kteří mají problémy s kyčlemi a zády. Naopak obavu nemusejí mít lidé trpící potížemi s koleny, jež jízda na spinneru nezatěžuje.
Co sebou?
Rozhodnete-li se zajít na spinning nezapomeňte si sebou:
- Vhodnou obuv: Nejlepší jsou cyklistické boty spevnou podrážkou. Boty směkkou podrážkou absorbují část vaší vynaložené síly a tím snižují efektivitu šlapání. Navíc v technikách jízdy ze sedla se měkká podrážka ohýbá přes pedál, což nemusí dělat dobře chodidlům.
- Oblečení: Nejvhodnější jsou klasické cyklistické šortky a triko
- Láhev s vodou: dostatečné množství tekutin je asi nejdůležitější věcí, kterou by jste si sebou měli vzít. Množství tekutin, které na spinningu vypotíte je až obdivuhodné, proto si sebou nezapomeňte alespoň 1,5 litru vody.
- Ručník: Na škodu není ani malý ručník. Přebytečný pot na těle může snižovat schopnost kůže se ochlazovat.
- Rukavice: Během jízdy se střídají různé pozice rukou na řidítkách. Pot z rukou může způsobit problémy s držením v určitých pozicích. Vše vyřeší použití běžných cyklistických rukavic.
Průběh lekce
Většina fitness center má již dnes spinning ve své nabídce. Pokud nemáte se spinningem ještě zkušenosti, je vhodné se zde objednat na lekci určenou začátečníkům, která není tak náročná a kde instruktor věnuje náležitou pozornost vysvětlení technik jízdy na spinneru.
Klasická lekce trvá 40 až 60 minut. Při příchodu ke spinneru se nejdříve za asistence instruktora provede nastavení výšky sedla a řídítek. Následuje rychlá „rovinka v sedle" na zahřátí a poté již samotná jízda. Během ní se střídají různé styly jízdy (rovina a kopec v sedle, rovinka a kopec ze sedla, skoky, sprinty), jež se liší stupněm nastavené zátěže, pozicí rukou na řídítkách a pozicí těla na spinneru. Celou lekci doprovází hudba volená instruktorem, která pomáhá udržet rytmus jízdy. Po skončení jízdy následuje důkladný strečink celého těla.
Trochu lahůdkou pro zdatnější sportovce jsou pak tzv. spinning maratóny, kdy se jde třeba 6 až 8 hodin v kuse. Dále se pořádají jízdy, kdy se místo hudby, promítá nějaký film (často to bývá muzikál).
Co vám spinning může přinést
Krom pevných a silných nohou, jízda na spinningu také posiluje břišní a zádové svalstvo. Je také skvělou věcí na zvýšení aerobní kapacity a kalorie se zde spalují efektivněji než například při jízdě na klasickém kole.
Spinning se doporučuje kombinovat s boxem a posilováním horní poloviny těla.
Máte nějaké zkušenosti se spinningem vy?
Autor: Petr Zimola