Jak předejít cukrovce?
Cukrovka neboli odborně diabetes mellitus je velmi častým onemocněním, které s sebou nese mnohé komplikace. Je dobré si uvědomit, že je stále snazší cukrovce předcházet, než s ní pak prožít plno let. Prevence je možná u cukrovky 2. typu, tedy u té, která se vyskytuje častěji u osob vyššího věku a osob s nadváhou. Mezi hlavní preventivní kroky patří správné stravování a dostatek tělesné aktivity.
Zdravé stravování
Důležité je pochopit, že zdravá strava dokáže opravdu v mnoha ohledech pozitivně ovlivnit naše zdraví. Potraviny se skládají ze sacharidů, tuků a bílkovin, přičemž na většině obalů potravin je uvedeno, jaké je jejich přesné složení a energetický obsah.
Pro naše zdraví jsou velmi důležité bílkoviny, v omezeném množství sacharidy, a co nejméně živočišných tuků. Je tedy dobré přečíst si složení dané potraviny a v případě, že zde nalezneme velké množství tuků či jiných nevhodných látek, raději zvolíme něco jiného.
I na energetickou hodnotu stravy bychom měli brát ohled. Průměrný doporučený denní příjem pro ženy k udržení stávající váhy je 6 000 kJ, pro muže 8 000 kJ.
Další pravidla správné výživy
- Nedovolte, aby tuky tvořily více než 30 % vašeho denního energetického příjmu.
- Živočišné tuky nahraďte rostlinnými.
- Den by se neměl obejít bez pěti porcí zeleniny a ovoce, přičemž zelenina by měla převládat.
- Lépe je jíst pravidelně v malých dávkách, nejlépe 5krát denně.
- Nahraďte potraviny z bílé mouky celozrnnými a tučné mléčné výrobky zakysanými nízkotučnými.
- Přednost dávejte bílým libovým masům před tučnými červenými. Zařaďte do jídelníčku také ryby.
- Omezte sladkosti, slané pochutiny a uzeniny.
- Podstatné je dbát též na pitný režim. Optimální množství tekutin pro průměrného člověka a průměrný den jsou 2 - 3 litry. Samozřejmě, pokud se pohybujeme v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí se tekutin doplnit mnohem víc.
Pohybová aktivita
Pohyb zlepšuje stav svalů a kostí, zlepšuje náladu i prokrvení mozku. Mimo jiné je také výbornou prevencí onemocnění srdce a cév, obezity i cukrovky. Je proto dobré každý den si najít alespoň chvíli na procházku venku. Právě chůze je nejpřirozenější formou pohybu a nepotřebujete pro ni žádné speciální vybavení.
Můžete také zařadit pohyb do každodenního života, např. dejte přednost schodům před výtahem, jděte do práce pěšky nebo jeďte na kole, na kratší trasy nepoužívejte auto. Pokud se cvičením začínáte, věnujte se pohybové aktivitě pozvolna, postupně si prodlužujte procházky a hýbejte se pravidelně.
Má u vás v rodině někdo cukrovku? Co pro něj toto onemocnění znamená? Snažíte se vzniku cukrovky předcházet?
Autor: Michaela Holá