zdroj: pixabay.com
Civilizační choroby

Zdravotní problémy spojené s prací na počítači

Veronika Tůmová
01.10.2014

Počítač je pro mnohé z nás zdrojem příjmů, ale i prostředkem, jak se snadno zabavit nebo jen prostě ubíjet čas. Ať tak nebo tak, trávíme u počítače nezanedbatelné množství času. Nutí nás k tomu jistě i technologicky smýšlející doba a tomu se podřizující životní styl nás všech. Počítače, které ovládly mnohé pracovní profese, ale i naše soukromí, však mají velký vliv i na naše zdraví a tomu bychom rozhodně měli věnovat pozornost.

Dlouhodobá a stereotypní práce s počítačem může mít za následek hned několik obtíží. Všechny se začnou projevovat určitým typem bolesti, některá může přejít až v necitlivost a nepříjemné pocity vás mohou začít obtěžovat kdykoliv během dne, při jiné činnosti, nebo i v noci.

Špatná poloha při sezení - problémy se zády a krční páteří

Ohnutá záda, svěšená ramena či jinak nesprávný a dlouhodobý posez je nejen zdrojem celkové únavy svalů, ale nakonec může způsobit i trvalé a negativní změny na páteři, potíže s klouby nebo oběhovým systémem. Základem je proto správně umístěný monitor a také vhodná židle, určená pro práci s počítačem, její správné výškové nastavení, pohyblivost a kvalitní celková konstrukce. K zamezení vzniku potíží s páteří mají odborníci v těchto případech jednoduchou radu - podepření zad v křížové oblasti, např. malý polštářek nebo jinou textilní podložku. Ta ulehčí sezení ve vzpřímené poloze, a to bez nutnosti namáhání bederních svalů. Při práci s počítačem je nutné nespočívat dlouho ve stále stejné poloze, dělat přestávky a třeba se i na chvíli zvednout, protáhnout, nebo i projít.

Potíže způsobené opakovaným napětím - syndrom RSI

Syndrom RSI - repetitive strain injury, vzniká důsledkem opakovaného napětí, intenzivního stisku a opakovaných, drobných pohybů. V tomto případě, při práci s klávesnicí, bývají nejčastěji postiženy ruce, zápěstí, ale i lokty a ramena. Dochází k zanícení šlach, pocitům ztuhlosti a bolestivosti, důsledkem asymetrické námahy určitých svalů a namáhavějšímu statickému napětí. Prevencí je opět častá změna polohy, dostatečné přestávky při práci nebo např. krátkodobá změna činnosti.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního (zápěstního) tunelu je velmi častým onemocněním, vzniklým právě z dlouhodobé práce na počítači, často s nevhodnou a špatně umístěnou klávesnicí. Ta způsobuje napětí v zápěstích, tlak na centrální nerv a tím možnou necitlivost, mravenčení a pálení rukou. Toto onemocnění se může rozvinout ve velmi bolestivou záležitost, která znemožní další práci tohoto typu a může skončit operací.

Náš zrak a monitor

Pravidelná práce s počítačem může vést ke zhoršení zraku. Ne snad přímo vlivem samotného monitoru, ale způsobem, jak na monitor přirozeně reagují naše oči. Náš zrak není přizpůsoben k dlouhodobému, strnulému pozorování jednoho objektu, kterým je v tomto případě právě monitor. Naše oči potřebují pravidelně zaostřovat na různé vzdálenosti a také mrkat, čímž zvlhčují oční sliznici. Dlouhodobým pozorováním monitoru se frekvence očního mrkání snižuje, oko vysychá a dochází k nepříjemnému pálení a celkové únavě očí. Hrozí zhoršování schopnosti zaostřování, poškození očních nervů, ale zvyšuje se také riziko vzniku očních zákalů. Prevencí je vhodná poloha a nastavení monitoru, dostatečné osvětlení a opět přestávky během práce, dále pak preventivní návštěvy očního lékaře.

Elektromagnetické záření a ostatní vlivy na naše zdraví

Elektromagnetické záření z počítačů, mobilních telefonů a jiných zařízení, která nás obklopují, jsou stále předmětem diskusí a spekulací. Jejich vlivy a škodlivost na lidské zdraví nejsou dosud prokázány, ale ani vyvráceny. Zatím však víme, že elektronická zařízení např. ohřívají a tím velmi vysušují vzduch, tím dráždí dýchací cesty, ale i zrak a pokožku. Obecně platí, že při sedavých zaměstnáních, ke kterým bezpochyby patří práce s počítačem, je důležitou prevencí zdravý životní styl, pohybová aktivita, aktivní odpočinek a celkové zlepšování fyzické kondice.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Použití éterických olejů - domácí aromaterapie
Zbavte své tělo parazitů!

Další články

Mýty o bolestech zad
Bolesti zad

Mýty o bolestech zad

31.08.2014

O bolestech zad kolují různé nepravdy. Jaké jsou ty nejčastější? A čeho se opravdu vyvarovat, aby záda nebolela? Vsaďte na vhodně zvolený pohyb, správnou matraci a nebojte se preve ...