Porod císařským řezem
Císařský řez, latinsky section caesarea, je porodnická operace, během které je novorozenec vyjmut z dutiny děložní pomocí chirurgického zákroku. Císařský řez se prováděl už v dávném starověku. Tento název se pojí se starým Římem, kdy se takto narozeným dětem říkalo caesones nebo caesares od slova caedo - řezat, rozřezávat.
Historie císařského řezu
V mnoha literaturách se píše, že císařský řez se používá podle Julius Caesar, který byl touto metodou porozen. Dle porodnické literatury tomu tak nebylo. V roce 1500 byl proveden první zákrok na živé ženě v Evropě. Historie moderního císařského řezu se datuje od roku 1876.
Operace se provádí:
- plánovaně (když je důvod předem znám) nebo akutně (při náhle vzniklých komplikacích - ohrožení matky nebo dítěte)
- v celkové anestezii nebo ve svodné anestezii (spinální nebo epidurální)
Důvody císařského řezu
- poloha plodu koncem pánevním
- nepoměr hlavičky a pánve matky
- překážky v porodních cestách
- nedostatečné okysličení plodu
- příčná poloha plodu
- vcestná placenta
- onemocnění matky - astma bronchiale, srdeční vady, preeklampsie
- výhřez pupečníku
- vícečetné těhotenství
- předčasné vylučování placenty
- infekce porodních cest
- ohrožení života matky nebo dítěte
Druhy císařského řezu
- sectio caesarea supracervicalis transperitonealis je dnes nejpoužívanější, kdy se operatér dostává přes pobřišnici do hrdla dělohy - řez je vodorovný
- sectio caesarea supracervicalis extraperitonealis se používá při infekci dutiny děložní
- sectio caesarea cervicocorporalis používá se při nedonošeném plodu
- sectio caesarea corporalis classica kdy se děloha protíná podélně ve střední čáře - dnes se však nepoužívá, docházelo k častým poraněním dělohy
Výhody a nevýhody císařského řezu
Velkou výhodou císařského řezu je, že žena nemá změny na pochvě jako při normálním porodu, kdy se porodní cesty roztahují a většinou nastane "potrhání" a následuje šití.
Po císařském řezu zůstává pochva pružná. Po šestinedělí, při pohlavním styku může však žena pociťovat nepříjemné pocity z důvodu hojení dělohy.
Nevýhodou je samozřejmě operační zákrok, pooperační bolesti, první dny omezená aktivita při péči o dítě, možné hnisání pooperační jizvy a vznik komplikací. Ženy si dělají starosti kvůli jizvě, ale ta po čase zbledne a v plavkách si ji ani nikdo nevšimne, pokud vše proběhlo bez komplikací.
Propuštění z porodnice po císařském řezu
Pokud je maminka i miminko po zdravotní stránce v pořádku opouštějí gynekologicko-porodnické oddělení většinou 5. den po porodu. V šestinedělí se musí žena šetřit, starat se o pooperační jizvu. Váš gynekolog vám samozřejmě vysvětlí veškerou péči a následnou rekonvalescenci.
Zažila jste císařský řez? Jaké jste měla pocity před a po zákroku?
Autor: Olga Jastrabová