Jak na chřipku
Chřipka neboli influenza je mnohdy podceňovaným onemocněním. Chřipkou je mnohými z nás také často nesprávně označováno pouhé nachlazení.
Nachlazení a chřipka se přitom velmi liší. Chřipka je onemocnění virového původu a spíše na lidský organismus útočí ve formě epidemie. Epidemie chřipek se vyskytují zejména na podzim a na jaře. Důsledkem tohoto sezónního výskytu je většinou počasí chladného rázu. Organismus je nucen se daleko více vyrovnávat s okolními teplotami (venku, v místnosti), což rozhodně nepodporuje sílu imunitního systému.
Typy chřipkových virů
Existuje několik druhů a dnes již dimenzovaných druhů virů vyvolávající chřipku. Viry se stejně tak jako my lidé snaží přežít, a proto posilují své zbraně ke svému přežití. Není také do budoucna vyloučeno, že se dříve pro nás tak banální onemocnění stane těžko léčitelné nebo dokonce smrtelné. Asi nejhorší průběh onemocnění má napadení virem chřipky A.
Přenos chřipky
Virové onemocnění chřipky se šíří kapénkovou – vzdušnou cestou. Zdravý jedinec se tak může nakazit při kontaktu s nakaženou osobou už při mluvení, kýchání, kašlání, ale i líbání.
Inkubační doba chřipky trvá 18 – 24 hodin.
Co ovlivňuje nakažení chřipkou
Každý má jiné dispozice k tomu, aby se nakazil chřipkou, někdo je natolik odolný, že se ho chřipka ani nedotkne. Faktory, které mohou snížit a nebo naopak zvýšit riziko výskytu chřipky, mohou být:
- věk (malé děti a staří lidé jsou více náchylnější)
- odolnost jedince (přídatná onemocnění)
- typ viru chřipky, který postihne organismus
Příznaky chřipky
- horečka – 38 – 40 ºC, zimnice, třesavka
- silná únava
- celková slabost
- bolesti svalů, kloubů
- bolesti hlavy
Pozor! Pokud do 3 dnů léčby nedojde ke zmírnění příznaků a poklesu tělesné teploty, může být chřipka zaměněna s jiným daleko vážnějším onemocněním, a proto je nutné vyhledat lékaře!
Např. bolest hlavy a horečka může nastat též při postižení centrálního nervového systému.
Léčba chřipky
- dostatek odpočinku, spánek, klid na lůžku
- zvýšený příjem tekutin (teplý čaj s citrónem, minerální a iontové nápoje)
- podpůrné léky - antipyretika (Paracetamol) – na snížení tělesné teploty
- analgetika (Ibuprofen) – na snížení bolesti
- expektorancia a mukolytika – na podporu vykašlávání a tlumení kašle
- antivirotika – léky namířené proti virům chřipky
- dostatek vitamínů – hlavně vysoké dávky vitamínu C a dodat tělu zinek
Prevence
Stejně jako u všech onemocnění tak i u chřipky bychom měli věnovat pozornost prevenci, a snažit se tak předejít propuknutí onemocnění.
1) předejít prochlazení – nosíme teplé oblečení – při prochlazení je pak tělo imunitně slabší a do těla mohou daleko snadněji proniknout viry chřipky
2) v době výskytu chřipek a epidemií se co nejvíce vyhýbáme veřejnosti (MHD, obchody, restaurace, kina, divadla,..)
3) dbáme na dostatek spánku a odpočinku
4) zvýšíme příjem vitamínů (hlavně vit.C) a minerálů (hlavně zinek)
5) očkování – očkování rizikových skupin, imunitně slabších jedinců, lze provést u dětí od 6 měsíců věku
Jak se bráníte před viry chřipky vy? Máte nějakou osvědčenou metodu, kterou vždy viry zneškodníte? Jaký máte názor na očkování proti chřipce, necháváte se očkovat nebo spíše razíte teorii, aby si organismus pomohl vytvořit protilátky sám?
Autor: Alena Mrákotová