Chrápání

Jak vyřešit chrápání

Michaela Holá
19.02.2009

Určitě každý z nás tento problém někdy zažil. Vzbudíte se v noci, protože váš spolunocležník chrápe tak, že to nejde neslyšet! Pokud chrápáním trpí váš partner, může to dokonce narušovat váš vztah. Přece jen, když půl noci nespíte, jen stěží můžete být ideálně naladěni pro vstup do nového dne. Nezoufejte, má to řešení.

Chrápání se odborně označuje jako ronchopatie a vzniká v důsledku rozechvění měkkých tkání proudem vdechovaného vzduchu. V populaci chrápe přibližně 25 % mužů a 15 % žen.

Jak chrápání vzniká?

Nepříjemný zvuk při chrápání je způsoben vibracemi měkkého patra. Pokud jsme vzhůru, dýchací cesty jsou otevřené, což zajišťují hrtanové svaly. Ty se však během spánku uvolní a dýchací cesty mohou být zúženy. Pak dýchání probíhá s větší silou, aby vždy došlo k potřebnému rozšíření cest. Tím je vyvíjen tlak na měkké patro a čípek, které se rozechvějí.

Chrápání však také může být signálem nějakého jiného onemocnění. Může se jednat o vysoký krevní tlak či obezitu. Velmi časté je chrápání z důvodu neprůchodnosti horních cest dýchacích. Je známa skutečnost, že lidé kteří jinak naštěstí spí bez nepříjemného zvukového doprovodu, při rýmě a ucpaném nosu chrápou. V chrápání se však také může odrazit tzv. syndrom spánkové apnoe, který může být původcem onemocnění srdce či cévní mozkové příhody. Syndrom je charakterizován nepravidelností dýchání a pauzami v dechu, které se během spánku mohou stále opakovat. Tím je zhoršeno okysličování krve a k následkům v podobě nemocí krevního oběhu není daleko.

Jak se zbavit chrápání

Pokud chcete nejprve vyzkoušet některé doporučované rady, jsou tu ty, ke kterým se můžete obrátit bez pomoci odborníka.

  • Úprava životního stylu: Jak již bylo řečeno, k chrápání jsou náchylnější lidé s nadváhou. Je tedy na místě upravit svůj denní režim a shodit přebytečná kila. Chrápání se taktéž častěji objevuje v populaci kuřáků. U těch kouření způsobuje vyšší tvorbu hlenu v nose a hrdle, podráždění sliznice a plic s následným nižším příjmem kyslíku. Taktéž by měla být omezena konzumace alkoholu.
  • Vhodná místnost pro spánek: Dobrá místnost je vyvětraná, chladná a zejména zbavená všeho, co by vás ve spánku mohlo vyrušovat (ať již jde o světlo či zvuky).
  • Příprava ke spánku: Před spaním se nerozčilujte a jděte spát co možná nejlépe naladěni. Pokud jste nachlazení, snažte se co nejvíce uvolnit dýchací cesty. Poslední jídlo si vezměte nejpozději tři hodiny před spánkem.
  • Změňte polohu: Při chrápání lidé zaujímají polohu na zádech. Zkuste tedy změnit své zvyky a usínat třeba na boku. Pokud se i přesto vždy přetočíte na záda, bývá doporučováno všít si do pyžama měkký (např. na líný tenis) míček. Ten vám při poloze na zádech bude vadit a vy se tak vždy vrátíte na bok.
  • Léky proti chrápání: K dostání jsou kapky, které zvlhčují sliznici a tím brání jejím vibracím, které mají za následek chrápání. K dostání jsou bez lékařského předpisu.

Pokud u vás však výše uvedené metody nezabírají, je lepší obrátit se na lékaře a problém s ním prokonzultovat. Na lékaře se obraťte bez váhání v okamžiku, kdy Vám partner sdělí, že během chrápání přestáváte dýchat (spánková apnoe). Pak je na lékaři, jaké řešení Vám doporučí. Využíváno bývá chirurgických výkonů či laseru.

  • Chirurgický výkon: V tomto případě je vždy na odborníkovi, aby rozhodl, zda se právě pro Vás tento zákrok hodí. Ten pak probíhá v lokálním umrtvení, při němž chirurg vytvoří nové patro a čípek. Období po operaci se může vyznačovat bolestmi či jinými nepříjemnými vjemy.
  • Laserová operace: Obvykle je po této metodě chrápání zmírněno či zcela odstraněno. Lékařem je provedena plastika měkkého patra, tvar čípku. Průběh léčby je zde velmi individuální. Při hojení bývá pociťována slabá bolest, která obvykle po 5-10 dnech odezní.

Pokud jsou vám tyto problémy dobře známé a každé ráno vedete s partnerem debaty ohledně opětovného nevyspání, zkuste některé z nabízených řešení. Při vážnějších potížích neváhejte a obráťte se na lékaře. Nenechte si chrápáním kazit svůj osobní či rodinný život.

A jaké máte zkušenosti s chrápáním vy ?

Autor: Michaela Holá

Jiný svět autistických dětí
Betablokátory - Seriál o nemocích a lécích 1. díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...