Vajíčka, symbol Velikonoc
Velikonoční svátky s sebou přinášejí tradice, které vítají jaro a mají svou tradici ve vyšlehání dívek a žen mladými proutky, aby byly zdravé a uměly hospodařit. Tyto svátky jsou pro mnohé z nás spojeny také s netradičním pohoštěním a bohatou koledou.
Symbolem velikonoční výslužky jsou krásné kraslice, které jsou po skončení svátků využity k nejrůznějším pokrmům. Vajíčka jsou na jednu stranu velmi výživná, ale na stranu druhou, vaječný žloutek obsahuje velké množství cholesterolu.
Prospěšné látky z vajíčka:
- minerální látky (železo, sodík, draslík, vápník, fosfor, magnesium)
- stopové prvky ( měď, zinek, jód, fluor, brom)
- bílkoviny
- vitamíny (A, D, E, K, vit.B)
Škodlivé látky z vajíčka:
- CHOLESTEROL - obsahuje ho hlavně vaječný žloutek. Vajíčka nejsou doporučována především z toho důvodu, že v poslední době narostla jejich konzumace. Jejich ideální doporučená dávka je 2 - 3 vajíčka za týden. Do tohoto přísunu však nesmíme zapomenout započítat veškeré pokrmy obsahující vaječnou složku jako např. pečivo, omáčky, polévky a ostatní.
- Na kvalitu vajec mají vliv také velkovýrobny vajec. Slepice jsou krmeny tučnou živočišnou stravou, což se zpětně podílí na kvalitě vajec. Vajíčka jsou nutričně nekvalitní a tučná.
- Kvalita vajec se odráží nejen v nutričních hodnotách, ale má vliv i na pohlavní vývin. Nadbytečný přísun vajíček má za následek nerovnováhu v hormonálních hodnotách, které mají následně vliv na urychlený sexuální vývin jedinců.
Co je vůbec cholesterol?
Cholesterol je pro lidský organismus velmi důležitá látka na steroidní bázi. Cholesterol potřebujeme na tvorbu hormonů, buněčných membrán, buněk, nervů, žluče, vitamínu D a má velký vliv na náš imunitní systém.
Máme 3 druhy cholesterolu:
1) HDL (vysokodezitní lipoprotein) - jedná se o tzv. „hodný" cholesterol, má za úkol odstraňovat z těla nadbytečný cholesterol
2) LDL (nízkodenzitní lipoprotein) - tzv. „zlý" cholesterol
3) VLDL (velmi nízkodenzitní lipoprotein)
Cholesterol rozdělujeme na:
1. EXOGENNÍ - je přijímán z potravy
2. ENDOGENNÍ - tělo si ho vyrábí samo
Pokud je v našem organismu vyšší množství cholesterolu (LDL - hodnota nad 3 mmol/l) hrozí usazování cholesterolu v cévách a vznik aterosklerotických plátů. Ateroskleróza snižuje cévní pružnost, cévy jsou křehké, zužuje se jejich průsvit, následně dochází k nižšímu průtoku krve, zvyšuje se hodnota krevního tlaku a hrozí zde nebezpečí prasknutí aterosklerotického plátu, krvácení a riziko vzniku embolie.
Onemocnění z vysokého cholesterolu:
- Kardiovaskulární onemocnění - vysoký krevní tlak, infarkt myokardu
- Hyperlipidemie
- Hyperlipoproteinemie
- Familiární cholesterolemie
- Onemocnění ledvin - nefroskleróza
Výše cholesterolu lze prokázat laboratorním vyšetřením krve.
Normální hodnota cholesterolu v séru je pod 5,16 mmol/l.
Léčba vysokého cholesterolu:
- úprava životosprávy
- pokrmy připravujeme na rostlinných tucích, olivovém oleji, vynecháme živočišné tuky (rostlinné oleje obsahují omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které snižují hladinu LDL - „zlého" cholesterolu)
- jíme hodně ovoce a zeleniny
- dbáme na dostatečný pitný režim
- preferujeme rybí a kuřecí maso
- z jídelníčku minimalizujeme smažené pokrmy
- vyvarujeme se nadbytečnému požívání vajíček a vaječných pokrmů
- dbáme na dostatek pohybu
- léčba medikamenty: FIBRÁTY nebo STATINY
Pokud si nedokážete za svého jídelníčku vajíčka odepřít, pokuste se dbát alespoň na to, aby jste svůj organismus nezatěžovali jejich přehnaným příjmem a nezařadili se do rizikové skupiny lidí postihující kardiovaskulární chorobou. Vhodné je také vajíčka dostatečně tepelně upravit, aby došlo ke zničení bakteriálních zárodků.
Jak jste na tom s konzumací vajíček a vaječných pokrmů vy?
Autor: Alena Mrákotová