Echinacea neboli "sluneční klobouk"
Českým názvem se tato rostlina označuje jako třapatka, ale je pravdou, že pod názvem latinským je známější. Jedná se o bylinu z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), která byla jednou z nejčastěji užívaných léčivek již v indiánské medicíně. Z devíti odrůd této rostliny se jako léčivka používá zejména Echinacea angustifolia, Echinacea pallida a Echinacea purpurea.
Rostlina má kvítky podobné sedmikrásce, ale její střed je plochý. Z něj vystupují jakési pichlavé útvary vypadající jako by nastavené k obraně. Z toho vychází i její název, který je odvozen od řeckého slova echinos, což znamená ježek. Indiány byla tato rostlina nazývána sluneční klobouk, známá je i pod názvem rudbeckie.
Třapatka bývá využívána celá, použití naleznou její květy, listy, stonky i kořeny. Nejčastěji se však setkáme s extrakty ze suchých kořenů nebo se šťávou lisovanou z čerstvé nati zpracovanou do různých forem (sirup, kapky, šťávy). Echinacea obsahuje četné účinné složky - pryskyřice, silici, glukózu, fruktózu, betain, inulin a echinocosid. Účinky těchto látek na lidský organizmus z ní činí velmi oblíbenou léčivku, která v posledních letech nachází hojné použití v mnoha částech světa. Kromě jejího užití ve formě tekuté, můžeme se setkat též s pastilkami či tobolkami.
Účinky
Jako základní vlastnost třapatky lze označit to, že stimuluje činnost lidské imunity. Konkrétně aktivuje produkci buněk, které jsou v těle odpovědné za imunitní odpověď - bílých krvinek. Ty jsou potom schopné likvidovat nejen bakterie, ale také viry a zárodky plísní v lidském organizmu. Echinacea tím vykazuje značnou antibiotickou aktivitu. Navíc podporuje v buňkách tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon. Díky tomu tedy při jejím užívání dochází k posílení imunity, velmi vhodná je při chřipce a nachlazení, při kašli pomáhá zklidňovat horní cesty dýchací.
Dále působí také proti nejrůznějším zánětům. Užívá se při chronických zánětech močového měchýře, zánětech ženských pohlavních orgánů, prostaty. Pomoc poskytne též při zánětu středního ucha. Echinaceu lze použít i místně na kůži, kdy její šťáva podporuje hojení ekzémů, popálenin či proleženin. Při léčbě bolestí v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo. Přínosná je však i v oblasti přírodní kosmetiky. Její výtažky podporují obranný mechanismu pokožky a její rovnováhu, chrání pleť před volnými radikály, zpomalují stárnutí, regenerují a zklidňují. Nejnovější poznatky poukazují též na uplatnění třapatky při léčbě některých nádorových onemocnění. Je doporučována i po léčbě rakoviny chemoterapií a ozařováním a při rekonvalescenci.
Kontraindikace, nežádoucí reakce
V doporučených dávkách nejsou známé žádné vedlejší účinky. Nebyly také popsány nepříznivé projevy u těhotných a kojících žen. U lidí alergických na květiny z čeledi hvězdnicovitých může nastat alergická reakce. Při obtížích, mezi nimiž se může objevit vyrážka na kůži či dechové obtíže, je nejlepší poradit se s lékařem.
Pokud tedy patříte mezi ty, jenž nemocím podléhají celkem snadno a často, či u vás mají onemocnění dlouhodobý a těžší průběh, echinaceu neváhejte vyzkoušet.
Užíváte echinaceu? V jakých případech ji užíváte nejčastěji?
Autor: Michaela Holá