Skořicová vůně Vánoc
Skořice je kůra stromu zvaného skořicovník. Má charakteristickou vůni, která dodává šmrnc jablečným štrúdlům, perníčkům i svařeným vínům. Je to také spolu s mandarinkami vůně Vánoc. Tuto vůni rozezná snad každý, ale kdyby vám někdo zacpal nos a dal skořici ochutnat, nebudete schopni říct, o jaké koření se jedná.
Historie skořice
První zmínky o skořicovníku pocházejí z Číny už 4000 let před n. l. Také Řekové a Egypťané považovali skořici za účinný lék. Skořice v té době pomáhala léčit rány, zabraňovala infekcím, příznivě působila na zažívací potíže a při nachlazení. Dnes tyto účinky (i mnoho dalších) opomíjíme a skořici využíváme jen jako koření.
Původ skořice
Skořice pochází z aromatické kůry skořicovníku. Je to tropický strom, který dorůstá do výšky 6 až 10 metrů, spadá do čeledi vavřínovitých. Nejdůležitější druhy (vzhledem k produkci skořice) jsou skořicovník cejlonský a čínský. Cejlonská skořice se považuje za skořici nejvyšší kvality. Po usušení tvoří tenké svitky, jejichž okraje se svinují dovnitř, z čehož vznikají nám známé dvojruličky. Ty jsou vhodné nejen jako koření, ale i ke zdobení. Skořice ze skořicovníku čínského je hrubší, má červenější barvu a po usušení tvoří trubičky nebo pruhy bez svinutí. Z horších kousků se mletím získává skořicový prášek.
Využití skořice
- v kuchyni hlavně jako koření do sladkých jídel, do pečiva a cukrářských výrobků, ale i do některých masitých pokrmů zejména asijské kuchyně
- při výrobě sladkých likérů
- při výrobě parfémů
- při výrobě mýdel, zubních past a ústních vod
- ve farmaceutickém průmyslu (upravuje chuť léků)
- v lidovém léčitelství
Léčivé účinky skořice
- snižuje krevní tlak, zastavuje krvácení z nosu, snižuje krvácivost při menstruaci, napomáhá krevnímu oběhu
- pomáhá při nachlazení a kašli
- zlepšuje trávení a metabolismus
- zahřívá
- zmírňuje koliky
- zmírňuje průjmy, nevolnosti a nadýmání
- podporuje chuť k jídlu
- má dezinfekční a antibiotické účinky, ničí bakterie
- zevně se používá při léčbě revmatu a bolesti svalů
Jak je vidno, skořice je pro nás nedoceněná surovina, i když její vůně je téměř všem příjemná. Pozor by si měly dát pouze těhotné ženy a ve větším množství ji nepřidávat do své stravy.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková