Sběr a sušení plodů šípku
Kdo by neznal šípek - plod růže šípkové! Už naše babičky ho uctívaly a věřily jeho síle. I dnes má mnoho svých zastánců a právě teď je doba, kdy stále ještě můžeme na šípky vyrazit i my sami a nasbírat si pro svoji potřebu tyto červené plody plné vitamínu C. První ranní mrazíky nám tuto možnost už nedopřejí.
Co šípek obsahuje?
- invertní cukr (10 - 14 %)
- pektin (11 %)
- sacharózu (2, 5 %)
- třísloviny (2 - 3 %)
- vitamín C (0,5 %)
- vitamín B, vitamín K
- karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík
V čem nám šípek může pomoci?
- zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a intoxikacím
- pozitivně působí na močové cesty
- podporuje léčbu aterosklerózy, ledvinových a žlučových kamenů
- zabraňuje zadržování tekutin v těle
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- napomáhá při silné menstruaci
- napomáhá při hemeroidech
Zpracování čerstvých šípků versus sušení šípků na čaj
Pokud chceme nasbírané šípky uchovat na zimu na čaj, musíme je řádně usušit. Ale pozor! Pomalé, stejně jako příliš prudké sušení (při vyšších teplotách než 60 stupňů Celsia), ničí vitamín C. Šípkový čaj je jeden z nejznámějších čajů, který si v zimě dopřáváme. Čerstvé plody šípku můžeme využít na přípravu nejrůznějších likérů, sirupů, šípkového vína, marmelády, šípkové omáčky a kompotu.
Tipy na sběr šípkových plodů
Zkusíte si letos ještě v posledních slunečných dnech natrhat, usušit či jinak uchovat trochu přírodního vitamínu C ze šípkových plodů? Při sběru však doporučujeme opatrnost, šípkové keře mají dlouhé a ostré trny. Věnujte také pozornost místu, kde keř vyrostl. U silnice by plody jistě obsahovaly navíc ještě nepotřebné olovo, a u polí, kde se práškuje a hnojí, zase škodlivé pesticidy. A pokud si na vlastní sběr netroufáte, nebo ho už letos nestihnete, nezoufejte. Sušené šípky se dají koupit v prodejnách léčivých rostlin.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková