Proč užívat rakytník
Rakytník je rostlina, která má řadu příznivých účinků na zdraví a její využitelnost je opravdu široká. Rakytník řešetlákový se také občas díky svému vysokému obsahu vitamínu C a původnímu výskytu označuje jako citroník severu.
Roste jako trnitý keř s úzkými a stříbřitě šedými listy a drobnými květy. Ty se na podzim mění v oranžové bobule. Právě ty obsahují mnohem více vitamínu C než třeba pomeranč a mnoho dalších léčivých látek. Rakytník se vyskytuje především v Číně, Nepálu, Indii i na Sibiři, může však růst téměř kdekoli, není náročný na pěstování.
Co rakytník obsahuje
Plody rakytníku jsou přirozeným koncentrátem nejen vitamínu C, ale i řady ostatních prospěšných látek - vitamínu A, B, D, F, K, P, aminokyselin, cukrů, tříslovin a silic. Aminokyseliny jsou nezbytné k udržování a obnově svalů, šlach, kůže, vaziva, nehtů a vlasů. Dále se účastní tvorby hormonů, enzymů a dalších prospěšných látek. Vitamín P posiluje kapiláry a také zabraňuje rozkladu vitamínu C a zvyšuje jeho působení. Právě tím je způsobena vysoká odolnost vitamínu C v plodech rakytníku, který se dobře uchovává i při sušení a tepelném zpracování. Plody dále obsahují kumariny a mnoho minerálních látek. Oranžově červené zbarvení plodů je podmíněno obsahem karotenoidů - vitamínů skupiny A rozpustných v tucích.
Zvláštní význam má rakytníkový olej - tmavě oranžová tekutina s charakteristickou chutí i vůní. Jde v podstatě o přírodní koncentrát vitaminů F, E, P, K, A atd.
Využití a účinky rakytníku
Posílení imunitního systému
I v dřívějších dobách byl rakytník často využíván pro celkovou podporu imunity a obranu proti vzniku různých nemocí. Již z předchozího výčtu prospěšných látek, jež rakytník obsahuje, je zřejmý jeho pozitivní vliv na obranyschopnost organizmu.
Příznivé účinky na pokožku
Rakytník velmi dobře působí na regeneraci pokožky. Z tohoto důvodu se používá k výrobě kosmetiky. Rakytníkový olej bývá užíván při poškození kůže i sliznic. Je vhodný při omrzlinách či popáleninách, dokáže tlumit bolest při naraženinách. Podporuje léčbu kožních onemocnění (akné, alergie). Má také baktericidní účinky. Lze ho doporučit pro aplikace do koupelí, kdy zamezuje vysoušení pokožky a zlepšuje její kvalitu, hodí se pro péči o citlivou pokožku dětí. Také zabraňuje vypadávání vlasů.
Vnitřnosti a zažívání
Rakytník při vnitřním užívání pozitivně ovlivňuje činnost jater, slinivky, podporuje hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, zlepšuje peristaltiku a dobře působí i při hemeroidech. Byly u něj též objeveny protinádorové účinky.
Zkusili jste užívat rakytník - ať již v jakékoliv jeho podobě? Jak jste byli s jeho účinky spokojeni?
Autor: Michaela Holá