zdroj: pixabay.com
Bylinky

Oregano neboli dobromysl - bylinka pro chuť i pro zdraví

Veronika Tůmová
18.08.2015

Dobromysl obecná, známá také pod názvem oregano, k nám přišla z teplého Středozemí. Pěstujeme ji na slunných místech našich zahrádek a najdeme ji i na loukách. Právě ta dovážená, rostoucí na vápencových skalách ve středozemních oblastech, má největší množství silic a nesrovnatelnou sílu aroma i chuti. Dobromysl čili oregano je považováno za zázračné léčivé koření, ve své kuchyni se však bez ní neobejde ani žádný opravdový gurmán.

Jak pěstovat dobromysl?

Dobromysl potřebuje suché a slunečné místo, můžete ji pěstovat třeba i na skalce. Pěstujeme ji ze semen i z předpěstovaných sazenic, větší rostlinky následně množíme dělením. V zimě potřebuje dobře přihrnout zeminou, nebo i přikrýt chvojím. Je choulostivá na nízké teploty a může snadno přemrznout. Pro okamžité upotřebení stříháme vrcholky lodyh, k usušení pak stříháme nať těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých rostlina znovu obrazí. Je to divoká rostlina a často se může vysemenit a rozrůst jako plevel, roste i volně na loukách a pasekách. Bylo vyšlechtěno mnoho druhů, které se liší vzrůstem, barvou listů, silou vůně a chuti.

Dobromysl v kuchyni

Dobromysl obsahuje látky podporující chuť k jídlu. Je aromatičtější, ale jinak velmi podobná majoránce, proto ji může skvěle nahradit v přípravě všech našich známých pokrmů, kde je použití majoránky nezbytné, např. do bramboráku a guláše. Dobromysl je součástí provensálského koření, Italové si bez ní nedokážou představit přípravu pizzy nebo těstovin. V Mexiku je součástí chilli koření a je nezbytná pro přípravu typického chilli con carne. Dochucujeme jí mletá masa, omáčky, rýži i saláty, nehodí se příliš do našich polévek, výjimkou je snad jen česká bramboračka, kde může opět nahradit majoránku. Naložená do olivového oleje slouží jako výborné aromatické dochucovadlo se všestranným využitím.

Dobromysl jako léčivka

Možná ani nevíte, že dobromysl je do jisté míry také součástí vaší domácí lékárny. Pomáhá při kašli a proti bolestem v krku, bývá obsažena i v dětských bylinkových sirupech proti kašli. Má protizánětlivé účinky a zlepšuje zažívání, pomáhá při střevních potížích. Pozitivně působí také na psychiku a pomáhá při migrénách.

Zajímavosti o oreganu

Tato nenápadná, drobně kvetoucí bylinka je blízce příbuzná majoránce. Kdysi se jí přisuzovala čarovná moc a patřila mezi bylinky, které tvořily tzv. svatojánské kvítí. To ochraňovalo domácí zvířata i členy domácnosti před neštěstím a nemocemi, ale dokázalo prý také přičarovat lásku. Prapůvodně pochází oregano z mírného a subtropického pásu Evropy a Asie. Jak napovídá český název - dobromysl, jídla připravovaná s pomocí této bylinky navozují dobrou náladu a přinášejí potěšení z dobrého jídla.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vliv hudby na psychiku člověka
Proteinová dieta - účinné hubnutí bez pocitu hladu

Další články