Bylinky

Kopřiva - žahavý všelék ze zelené lékárny

Lucie Regenermelová
28.08.2009

Kopřiva dvoudomá je rostlina s bohatou historií, opředená mnoha pověstmi. Již staří Římané si šlehali revmatické klouby svazkem kopřiv a aby se zahřáli, přikládali si drcené kopřivy přímo na tělo.

Je známá hlavně pro své žahavé chloupky umístěné po celém povrchu. Při dotyku vyvolávají známou vyrážku. Zároveň je i vyhledávanou léčivou bylinou a dobře se dá využít i v kuchyni.

Léčivé účinky:

  1. čaj připravený z kopřiv se dá použít na léčbu: dny, revmatismu, úpravu menstruace, povzbuzení tvorby mateřského mléka
  2. kopřivy jsou vynikající k léčbě ekzémů
  3. každodenní pití odvaru zlepšuje krevní oběh a zdravý růst vlasů
  4. kloktadlem si zase pomůžete od aftů a bolesti v krku
  5. čerstvé mladé listy se mohou použít při napařování obličeje nebo přidat do zkrášlující a pročisťující koupele (zvlášť vhodné jsou na mastný typ pleti)
  6. kopřivy jsou bohaté na vitaminy a minerály
  7. díku antiseptickému působení se kopřiva používá jako pomocný lék při zánětech dýchacích a močových cest
  8. k léčbě chudokrevnosti
  9. při trávicích obtížích
  10. jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky

Kopřiva pomáhá i proti senné rýmě:

Ucpaný nos a slzící oči jsou důsledkem dráždění látkou zvanou histamin, která se tvoří v těle jako reakce na pyl a jiné alergeny. Kopřiva je dobrým zdrojem kvercetinu - flavonoidu, který prokazatelně potlačuje uvolňování histaminu.

Podle studie provedené u pacientů trpících alergiemi hodnotila více než polovina účastníku kopřivu jako mírně až vysoce účinnou při snižování alergických příznaků ve srovnání s placebem.

V kopřivě jsou obsaženy tyto důležité látky:

  • chlorofyl v listech

Má protizánětlivý a hojivý účinek urychluje zcelování ran a regeneraci pokožky poškozené buď úrazem (popálení, poleptání, opaření) nebo nějakým chronickým procesem (proležení). Působí i tonizačně a povzbudivě na metabolismus a ostatní fyziologické funkce.

  • kyselina křemičitá

Působí močopudně, třísloviny s protikrvácivým účinkem a látky snižující hladinu krevního cukru i vysoký krevní tlak.

  • flavonoid a draslík

Mají detoxikační a diuretické (močopudné) vlastnosti, pomáhají při zklidňování četných chorobných stavů (např. dětských ekzémů a kloubních potíží u dospělých).

Jak kopřivu užívat?

 

Dávkování:

  • Při retenzi tekutin, alergiích, ekzému, silném krvácení a dně

Pijte třikrát denně šálek čaje z kopřiv, nebo užívejte třikrát denně 250 mg výtažku z kopřiv, popřípadě třikrát denně lžičku tinktury. Na bolestivé klouby můžete přikládat obklady z kopřivového čaje.

  • Ke zpomalení benigního zvětšování postavy

Užívejte 250 mg výtažku z kořene (nikoli listů) kopřivy v kombinaci se 160 mg výtažku z plazivé palmy Serenoa repens.

Návod k užívání:

Listy, výtažek z nich nebo tinkturu užívejte při jídle, abyste snížili riziko žaludeční nevolnosti. Chcete-li zkusit mladé lístky kopřivy jako zeleninu, pamatujte, že zcela mladé výhonky můžete jíst jako salát nebo je tepelně upravit jako špenát.
Podávání kopřivy je naprosto bezpečné, nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Naopak se doporučuje dlouhodobé pití kopřivového čaje. Specialitou kopřivy jsou očistné kůry, které zahajujeme vždy na jaře a na podzim, kdy se nám v těle nahromadí celá řada odpadních látek, kterých se potřebujeme zbavit.

Máte i vy zkušenosti s kopřivou a v čem vám pomohla?

Autor: Lucie Regenermelová

7 výhod pravidelné fyzické aktivity
Výherci - Soutěž o 40 lístků na veletrh zdravé výživy Harmonie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Hypoglykémie a její příčiny
Cukrovka

Hypoglykémie a její příčiny

10.07.2010

Akutní pocit hladu, stav slabosti s třesem rukou a silným nutkáním požít co nejrychleji nějakou sladkost zažil jistě každý. Tento stav, při kterém klesne hladina krevního cukru v k ...