Levandule a její léčebné využití
Levandule se do Evropy rozšířila až z daleké Persie a díky své vůni byla oblíbená už ve starém Řecku. Užívá se na zklidnění, proti stresu a špatnému spaní. Má ale řadu dalších využití - v podobě voňavé sušené dekorace, jako léčivý olejíček i mastička.
Sušená levandule jako voňavá dekorace a pomocník
Trs sušené levandule by neměl chybět v žádné ložnici, protože její vůně pomáhá přivodit spokojený spánek. Sáčky se sušenou levandulí jsou skvělým pomocníkem také v šatní skříni. Prádlo provoní a zároveň působí jako odpuzovač molů.
Levandule na nespavost, cestovní nevolnost i uklidnění
Pokud máte výbušnou povahu a rozčílí vás kdejaká maličkot, zkuste si pořídit polštářek s levandulí, který můžete mít kdykoli u sebe. Každé přičichnutí vás zklidní! Stejně tak zažene migrénu, pocity na omdlení a náhlou závrať. Levandule účinně působí i při jízdě autem či autobusem, trápí-li vás cestovní nevolnost. Vůně levandule dokáže příjemně zklidnit, proto i levandulový polštář na spaní má svůj význam, a to zejména při nespavosti a potížích s usínáním.
Levandulový olejíček nejen v aromaterapii
Levandulový olejíček lze pořídit v obchodech se zdravou výživou, v prodejnách se specializací na aromaterapii apod. Výhodou je, že kromě použití do aromalampy, kdy provoní celý byt přijemně zklidňující vůní, se může použít i zevně. Levandulový olejíček krásně zahojí povrchové ranky a záněty, působí blahodárně při léčbě ekzémů. Také tiší bolesti svalů a kloubů, je tedy vhodný i při masážích.
Levandulová mast na ztvrdlou kůži
Domácí bylinná mast z levandule není vůbec těžká na přípravu. Budeme potřebovat sušenou levanduli, 1/2 kg bílé lékařké vazelíny. včelí vosk, alobal a plátno na přecezení. Přidat můžeme i pár kapek levandulového olejíčku na zvýraznění aroma. Vazelínu seženeme v každé lékárně, kde nám ji naváží na počkání.
Návod na přípravu levandulové mastičky
Vazelínu dáme do kastrolku, přendáme na plotnu a necháme ji rozpustit. Do rozpuštěné vazelíny dáme tolik sušené levandule, aby byla bylinka celá ponořená. Přivedeme k bodu varu a ve chvíli, kdy se vytvoří bílá pěna na povrchu, odstavíme z tepla. Nevaříme! Kastrol s levandulí přikryjeme alobalem a necháme 12 hodin (přes noc) louhovat. Druhý a třetí den vložíme kastrol s mastí do trouby a 3 hodiny na 70 °C každý den zahříváme.
Třetí den po zahřátí sundáme alobal, obsah přivedeme opět k varu a hned odstavíme. Přidáme kousek včelího vosku a pro zvýraznění vůně i pár kapek levandulového oleje.
Levandulovou mast přecedíme přes plátýnko do připravených skleniček a necháme dobře vychladnout.
Takto připravenou levandulovou mast lze skladovat v lednici do spotřebování. Domácí levandulová mast pomáhá na ztvrdlou kůži na dlaních i patách. Navíc působí protizánětlivě, regeneruje a pomáhá i proti únavě a pocitu těžkých a bolavých nohou. Nemluvě o tom, že pracně připravená domácí mast jistě potěší jako dárek.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková