Jarní bylinky a jejich využití pro chuť i pro zdraví
I když nám počasí stále ještě příliš nepřeje, jaro je tu a s ním i doba sázení, přesazování a pěstování. Stále oblíbenějším koníčkem je pěstování vlastních jarních bylinek, které jsou neocenitelné v kuchyni každého gurmána i těch, kdo chtějí po zimě odlehčit a zároveň obohatit svůj jídelníček.
Bylinky jsou navíc bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, které naše tělo po dlouhé zimě rozhodně potřebuje. Poslouží také výborně k jarní očistě a detoxikaci.
Plané bylinky z luk a lesů
Mnohé hospodyňky začnou se sběrem planých bylinek v období Velikonoc, kdy mladými kopřivami vylepšují proslulou velikonoční nádivku. Kopřivy však mohou mít v kuchyni mnohem širší využití, např. pro přípravu domácího špenátu z kopřiv, nebo na kopřivovou polévku. Kopřiva má pro náš organismus skvělé čistící účinky a obsahuje mnoho vitamínů.
Další oblíbenou bylinkou je tzv. medvědí česnek, jehož čerstvé zelené listy mají čistící a omlazovací účinky, zbavují organismus zahlenění a odstraňují škodlivé látky. Pomáhá také snižovat potíže s dýchavičností. Může se používat jako koření, např. do polévek nebo těstovin, ale i k posypání chleba drobně nasekanými listy apod.
Sedmikráska (chudobka) je další cennou bylinkou pro použití v kuchyni. Obsahuje vitamin C, minerály, organické kyseliny a další tělu prospěšné látky. Můžete jí ochutit různé saláty, nádivky i pomazánky. Ve spojení s šalotkou, houbami, pažitkou, kmínem a vejci pak ze sedmikráskových listů i květů připravíte skvělou polévku.
Z dalších planých, volně rostoucích bylinek můžete bohatě využít např. fialku nebo pampelišku, oblíbený a zdraví prospěšný je také tzv. popenec břečťanovitý.
Oblíbené bylinky pro domácí pěstování
Bazalka, máta, rozmarýn, tymián, šalvěj, meduňka a heřmánek patří k nejčastějším a nejoblíbenějším bylinkám, které si sami pěstujeme v našich domácnostech.
- Vonná a šťavnatá bazalka je např. základem pro domácí pesto, široce využitelnou lahůdku třeba do těstovi.
- Bez máty se zase neobejde lahodné a osvěžující domácí mojito, výborný je také mátový čaj pro zahřátí i proti nevolnost.
- Rozmarýn se zavděčí každému, kdo má rád italskou kuchyni, ale i zvěřinu
- Tymián je velmi aromatické koření, ale i lék. Působí např. proti průjmům nebo nadýmání.
- Šalvěj skvěle ochutí ryby i těstoviny, odvar z ní pomáhá při nachlazení nebo krvácení z dásní.
- Meduňka nádherně zdobí dezerty, meduňkový čaj navodí klidný a hluboký spánek.
- Hojivá a regenerační síla heřmánku je více než známá, je vhodný i ke koupelím, má desinfekční a protizánětlivé účinky.
Autor: Veronika Tůmová