Bylinky

Jarní bylinky a jejich využití pro chuť i pro zdraví

Veronika Tůmová
31.05.2013

I když nám počasí stále ještě příliš nepřeje, jaro je tu a s ním i doba sázení, přesazování a pěstování. Stále oblíbenějším koníčkem je pěstování vlastních jarních bylinek, které jsou neocenitelné v kuchyni každého gurmána i těch, kdo chtějí po zimě odlehčit a zároveň obohatit svůj jídelníček.

Bylinky jsou navíc bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, které naše tělo po dlouhé zimě rozhodně potřebuje. Poslouží také výborně k jarní očistě a detoxikaci.

Plané bylinky z luk a lesů

Mnohé hospodyňky začnou se sběrem planých bylinek v období Velikonoc, kdy mladými kopřivami vylepšují proslulou velikonoční nádivku. Kopřivy však mohou mít v kuchyni mnohem širší využití, např. pro přípravu domácího špenátu z kopřiv, nebo na kopřivovou polévku. Kopřiva má pro náš organismus skvělé čistící účinky a obsahuje mnoho vitamínů.

Další oblíbenou bylinkou je tzv. medvědí česnek, jehož čerstvé zelené listy mají čistící a omlazovací účinky, zbavují organismus zahlenění a odstraňují škodlivé látky. Pomáhá také snižovat potíže s dýchavičností. Může se používat jako koření, např. do polévek nebo těstovin, ale i k posypání chleba drobně nasekanými listy apod.

Sedmikráska (chudobka) je další cennou bylinkou pro použití v kuchyni. Obsahuje vitamin C, minerály, organické kyseliny a další tělu prospěšné látky. Můžete jí ochutit různé saláty, nádivky i pomazánky. Ve spojení s šalotkou, houbami, pažitkou, kmínem a vejci pak ze sedmikráskových listů i květů připravíte skvělou polévku.

Z dalších planých, volně rostoucích bylinek můžete bohatě využít např. fialku nebo pampelišku, oblíbený a zdraví prospěšný je také tzv. popenec břečťanovitý.

Oblíbené bylinky pro domácí pěstování

Bazalka, máta, rozmarýn, tymián, šalvěj, meduňka a heřmánek patří k nejčastějším a nejoblíbenějším bylinkám, které si sami pěstujeme v našich domácnostech.

  • Vonná a šťavnatá bazalka je např. základem pro domácí pesto, široce využitelnou lahůdku třeba do těstovi.
  • Bez máty se zase neobejde lahodné a osvěžující domácí mojito, výborný je také mátový čaj pro zahřátí i proti nevolnost.
  • Rozmarýn se zavděčí každému, kdo má rád italskou kuchyni, ale i zvěřinu
  • Tymián je velmi aromatické koření, ale i lék. Působí např. proti průjmům nebo nadýmání.
  • Šalvěj skvěle ochutí ryby i těstoviny, odvar z ní pomáhá při nachlazení nebo krvácení z dásní.
  • Meduňka nádherně zdobí dezerty, meduňkový čaj navodí klidný a hluboký spánek.
  • Hojivá a regenerační síla heřmánku je více než známá, je vhodný i ke koupelím, má desinfekční a protizánětlivé účinky.

Autor: Veronika Tůmová

Světový den bez tabáku
Jaro je nejhorší období pro alergie

Další články

Světový den bez tabáku
Kouření

Světový den bez tabáku

30.05.2013

Podle Světové zdravotnické organizace zabije tabák a jeho užívání šest milionů lidí ročně, z toho více než půl milionu jsou nekuřáci. V rámci boje proti tabákovému kouři vyhlásily ...

Rizika a druhy břišní kýly
Kýla

Rizika a druhy břišní kýly

27.05.2013

Kýla (latinsky hernie) patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění. Kýly jsou buď vrozené, nebo získané. Dále se dělí podle místa jejich vzniku. Mezi nejčastější patří břišní kýl ...

Jak mít krásné vlasy
Vlasy

Jak mít krásné vlasy

23.05.2013

Každá žena touží mít krásné a zdravé vlasy. Po zimě však vlasy vypadají úplně jinak, chybí jim lesk, objem a vypadají unaveně. Zde je několik tipů pro zvětšení objemu či dosažení l ...

Děti a důležité vitamíny
Výživa dětí

Děti a důležité vitamíny

22.05.2013

Dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek potřebuje člověk v každém věku. Dohlédněte proto obzvlášť na své děti, aby nebyly odbývány rychlým jídlem mezi hrou a zábavou, a aby ...

Co dělat proti jarní únavě
Únava

Co dělat proti jarní únavě

17.05.2013

Stává se vám v tomto období, že sotva vstanete z postele, cítíte se malátní, vše vás bolí a jste podráždění? Nemusíte se ničeho obávat, protože se pravděpodobně jedná "pouze" o jar ...