Dýně – plodina pro zdraví i krásu
Oranžové královny vládnou podzimním zahradám a stolům, jsou symbolem halloweenského svátku, ale pro jejich vysoký obsah zdraví prospěšných látek bychom na ně neměli zapomínat ani v zimě.
Již staří Egypťané, Římané, Řekové i Asiaté pěstovali tykvovité rostliny. Pro původní americké obyvatele byla tato zelenina hlavní plodinou, kterou využili bezezbytku.
Semena a dužinu konzumovali, ze slupek vyráběli rohože a jiné pomůcky do domácnosti. Vydlabané dýně plnili mlékem, medem, kořením a dávali je péct. Tak nějak asi vznikly první dýňové polévky.
Dužina dýně obsahuje skoro 90 % vody, vlákninu a relativně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, měď, draslík, selen, sodík, železo, chlor, zinek, fosfor, beta–karoten, alfa–karoten, vitamin A a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.
Vláknina působí dobře na trávicí trakt, hlavně při vylučování toxinu z těla, posiluje imunitní systém, napomáhá správné činnosti srdce, uklidňuje nervy, snižuje hladinu tuků v krvi, celkově regeneruje buňky a pomáhá při dně, arteroskleróze a revmatismu.
Dýňová semínka a olej
V lidovém léčitelství se používala převážně dýňová semínka. V našich podmínkách jsou prakticky jediným zdrojem většího množství zinku. Ze semen se lisuje kvalitní olej, který pomáhá při obnově energie a dodává tělu potřebné živiny. Dále zlepšuje kvalitu zubů, pokožky, nehtů, vlasů.
Je velmi lehce stravitelný a také působí mírně projímavě. Čistý dýňový olej má dobrý vliv na krevní zásobení mozku, zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu a působí protizánětlivě.
Ze semen dýně se dá uvařit i posilující nápoj, který se doporučuje hlavně ženám před porodem a po porodu.
Návod pro přípravu posilujícího nápoje: na sucho opražíme dvě lžíce semen, přelijeme půllitrem vroucí vody a vaříme 30 minut. Poté je scedíme a nápoj je připraven.
Dýňová semena výrazně pomáhají při potížích s prostatou, zajišťují správnou funkci močového měchýře.
Využití dýně v kosmetice
Dužina, semena a především dýňový olej se využívají také v kosmetice. Jak už bylo řečeno, olej výrazně zlepšuje kvalitu nehtů a vlasů, podporuje jejich růst.
Dýňový olej působí také velmi blahodárně na pokožku, zklidňuje ji, zvláčňuje, hydratuje, a zjemňuje.
Dýňová maska
Kousek čerstvě oloupané dýně nakrájíme na kostičky a tři polévkové lžíce uvaříme ve dvou deci sladké smetany doměkka. Při dovařování přisypeme trochu ovesných vloček, až vznikne hutná a mazlavá směs. Než trochu vychladne, pořádně si vyčistíme obličej. Potom naneseme ještě teplou směs na obličej a necháme 20 minut působit. Po uplynutí této doby důkladně opláchneme vodou.
Autor: Milena Mocková