Chronická bolest
Bolest lze definovat jako ochrannou funkci organismu, která má svůj význam. S bolestí je spojována valná většina dosud známých onemocnění. Bolest se však může stát nemocí sama o sobě, čímž ztrácí svou pozitivní, ochrannou funkci a je třeba přistoupit k jejímu řešení jako u každého jiného onemocnění.
Pokud bolestivý vjem přetrvává, např. i po zahojení úrazu, trvá déle než 3-6 měsíců a jeho původ je těžko odhalitelný, mluví se obvykle o syndromu chronické bolesti.
Příčiny chronické bolesti
Na rozdíl od akutní bolesti, která vypovídá o přítomnosti fyziologického problému, jako je úraz, onemocnění apod., chronický vjem pocitů bolestivosti je samotným onemocněním, kterému žádné tyto potíže předcházet nemusí. Je proto obvyklé, že ani zdlouhavá vyšetření často nesměřují k přesné diagnóze.
Syndrom chronické bolesti je spojován s určitým narušením psychiky, neboli patologického narušení vnímání a dalších psychických procesů.
Příznaky chronické bolesti
K základním symptomům chronické bolesti patří:
- bolest bez vzestupné tendence, tedy nezesilující, avšak trvající měsíce i roky
- vymizení bolesti během spánku, její zesílené příznaky při probuzení
- bolest je stálá (palčivá, svíravá) nebo se projevuje formou záchvatů
- bolest může nápadně zesilovat v některých polohách, např. vsedě nebo vleže
- bolest je pacientem těžko popsatelná, může se měnit oblast jejího výskytu
- bolest se může objevovat kdekoliv, nejčastěji však v oblasti břicha, pánve, zad, hlavy a srdce
- bolest provází prohlubující se deprese, pocity beznaděje, negativní vlivy na emocionální oblast člověka
Terapie – symptomatická léčba chronické bolesti
Diagnóza se obvykle stanoví na základě subjektivních pocitů nemocného, neboť v tomto případě nejsou možná laboratorní vyšetření, která by syndrom chronické bolesti přesně určila či nějak hodnotila. Samotná léčba proto spočívá v možnostech snížení bolesti, či v jakémsi otupění neustálého a nevysvětlitelného vnímání bolesti. Používají se obvykle léky – analgetika.
Problematikou výskytu syndromu chronické bolesti se zabývá řada odborníků z oblastí několika odvětví medicíny (včetně psychologie) po celém světě. Přesto můžeme říct, že věda má v tomto případě ještě mnoho k objevování.
Jsou známé případy zoufalých pacientů, neodbytných ve svých požadavcích na nekonečná vyšetření, léčebné procedury nebo dokonce operace. Při projevech chronické bolesti vzniklé např. po úrazu končetiny, kdy se bolest objevuje pouze v dané končetině, ale i po úplném zahojení, bez zjevných komplikací, mluvíme o tzv. komplexním bolestivém syndromu, který rovněž přetrvává roky. Tento syndrom se může objevit např. i po amputaci nohy, jedná se o tzv. fantomové bolesti.
Autor: Veronika Tůmová