Riskantní touha po hubnutí jménem anorexie
Touha po dokonale vypadajícím štíhlém těle nutí mnoho z nás kontrolovat svůj příjem stravy oproti vydané energii. Držení nejrůznějších diet by však mělo mít svou „míru“. Jestliže nespokojenost s vlastním tělem je tak velká, že dotyčného nutí k neustálému snižování tělesné hmotnosti, je na místě mít se na pozoru. Hrozí totiž nebezpečí mentální anorexie, která může i zabíjet.
Mentální anorexie je porucha příjmu potravy, kdy postižený úmyslně snižuje svou tělesnou váhu. Jedinci s mentální anorexií mají narušené sebehodnocení tak, že se stále vidí jako tlustí.
Nejčastěji se mentální anorexie vyskytuje u dívek (až u 6 %) v období puberty - mezi 14 až 18 lety, kdy se dívky nechtějí vyrovnat s měnícími se ženskými proporcemi, a držením diet tak sníží svou tělesnou hmotnost až o více než ¼ původní váhy.
Mentální anorexie se považovuje za ženskou poruchu, objevuje se však i u mužů. Na 12 postižených žen a dívek se vyskytuje jeden nemocný muž.
Jaké jsou důvody vzniku mentální anorexie?
Přesné důvody, proč se u někoho anorexie vyskytne, jsou stále nejisté, ale odborníci se shodují v tom, že nejčastěji tuto patologickou touhu po štíhlém těle vyvolá reakce na novou životní událost nebo situaci, se kterou se dotyčný nedokáže vypořádat.
Dalším možným důvodem může být i následek nemoci (např. viróza, průjem), kdy jedinec ubude na váze a tato ztráta se mu zalíbí natolik, že v dietním opatření nadále pokračuje.
Projevy mentální anorexie
- extrémní vyhublost
- nemocní mají stále pocit, že jsou silní a tlustí
- neustálé sledování své hmotnosti a panický strach z tloušťky
- držení diety, pocity viny při jídle
- nesprávné hodnocení a vnímání svých proporcí a váhy
- podrážděnost, vyhýbání se rodině a přátelům
- únava, slabost, závratě
- zvýšená fyzická aktivita (např.cvičení k podpoře hubnutí) nebo požívání některých diuretik či anorektik
- ztráta menstruace u žen
- ztráta sexuálního zájmu u mužů
- jestliže se mentální anorexie vyskytne před pubertou nebo v období puberty, dochází k jejímu opoždění nebo zastavení
Mentální anorexie je psychosomatické onemocnění, její důsledky proto mohou být mnohem vážnější než výše zmíněné příznaky. Co všechno může také anorexie způsobit:
- nevolnost, stažení žaludku
- srdeční arytmii, pokles tlaku a pulsu
- chudokrevnost
- osteoporózu
- poškození jaterní tkáně
- nespavost, podrážděnost, psychické problémy
- zhoršení pleti, vypadávání vlasů
- úmrtí
Jestliže se mentální anorexie skutečně potvrdí, je nutné co nejdříve začít s léčbou. Léčba může zastavit negativní vývoj osobnosti, ale i další zdravotní problémy a onemocnění. Boj s anorexií může probíhat ambulantně i dlouhodobější hospitalizací, která spočívá hlavně v psychoterapii, podávání výživné stravy a nutričních nápojů. Léčba je většinou zdlouhavá a náročná.
Máte s tímto onemocněním nějaké zkušenosti?
Autor: Alena Mrákotová