Konopí v boji proti podzimní únavě
S podzimním ochlazováním a brzkou tmou nastává celková doba útlumu, a to nejen pro přírodu a zvířata, ale i pro nás. Cítíte-li se v těchto dnech více unavení, je to naprosto normální. Podzimní únava je zcela přirozený jev, obvyklá reakce organismu na příchod období, kdy nejsme tolik aktivní, nepobýváme tak často venku a více či méně trpíme i nedostatkem slunce.
Podzimní únava zároveň znamená naše oslabení, můžeme se stát náchylnějšími k nemocem, zejména těm virovým. Chřipky a různé formy nachlazení nás budou nyní pronásledovat několik měsíců. A to nejlepší, co proti tomu můžeme udělat, je prevence.
Konopí - proč se ho nebát?
Vnímání konopí jako marihuany a tedy nebezpečné drogy, to je stále ještě problém a podle názorů mnohých také zkostnatělý přežitek naší společnosti. O toxických účincích konopí toho víme mnoho, dokonce víc než o všech ostatních drogách. Víme dokonce, že v podstatě ani toxické není. Současný výzkum má prý ukázat, že konopí se určitou měrou podílí na důležitých mozkových funkcích.
Využití konopí v medicíně
Dříve bylo jeho využití v medicíně daleko běžnější, změna nastala až na přelomu 19. a 20. století vlivem rozšíření aplikace medikamentů injekcemi. Většina aktivních složek konopí není rozpustných ve vodě, ale rozpouští se v alkoholu a tucích, což nevyhovuje injekční aplikaci. Právě tohle a zavedení jiných moderních postupů spolu s vírou v zázračné účinky jiných léků, které nakonec své kvality neprokázaly, upozadilo a téměř vyřadilo konopí z medicíny na dlouhou dobu. Teprve současné lékařství opět projevilo o výzkum a využití konopí zájem a tato bylina tak dostává druhou šanci, kterou zastánci konopí jistě jen tak nepromarní. Na medicínské využití konopí existuje řada pozitivních, ale i negativních náhledů. Jsou tu jistě zcela prokazatelné přínosné účinky, zároveň se však upozorňuje na klamná tvrzení o konopí, např. coby léku na deprese či nádory. Odborníci jako Mudr. Nešpor či psychiatr Csémy uvádí: “Ačkoliv je výzkum léčebných účinků konopí legitimní, neměly by se přeceňovat a naopak by se měla zvážit rizika, která jsou patrně u marihuany vyšší, než se odhadovalo v dřívějších studiích.“
Kanabinoidy a jiné látky obsažené v konopí
Známý je především psychoaktivní kanabinoid THC, to však rozhodně není jediná a ani nejdůležitější látka v konopí. Patří sem také kanabidiol neboli CBD, který má na lidské tělo blahodárné účinky. Konopí produkuje kanabinoidy jako jediná rostlina na světě, jejich množství a poměr v rostlině pak rozhoduje o tom, jaké bude mít marihuana vlastnosti z hlediska účinků. Semena konopí obsahují olej bohatý na vitamin A, D, E. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny Omega6 a Omega3 v poměrném zastoupení 3:1, což je přibližně stejné zastoupení jako v lidském těle. Vylisovaný olej se používá například v potravinářství, v kosmetice, ale také k výrobě mýdel, mazadel a barviv. Celá konopná semena jsou pod tradičním názvem "semenec" běžně využívána jako krmivo pro ptáky.
Konopné semínko jako doplněk stravy
Konopné semínko pochází z konopí s obsahem THC menším než 0,3 % a jeho účinky jsou pro oslabený a unavený organismus velmi příznivé. Je zdrojem bílkovin, esenciálních aminokyselin a esenciálních mastných kyselin, obsahuje i velké množství důležitých minerálů a vitaminů. Semínka seženete loupaná a v kuchyni si jimi můžete zpestřit různé saláty, jogurt k snídani apod. Mají příjemnou oříškovou chuť a dodají nám potřebnou energii.
Konopný olej - váš zdroj nenasycených mastných kyselin
Konopný olej je jedním z nejcennějších rostlinných olejů, právě díky obsahu nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6, které jsou zde zastoupeny ve zcela ideální rovnováze. Olej se lisuje z konopného semínka a je taktéž vhodný zejména pro využití ve studené kuchyni. Přidávat jej můžete opět do salátů, různých salátových zálivek, ale dost dobře se hodí i do nepečených dezertů.
Zdroj: Konopa.cz, Vitalia.cz, Wikipedie
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová