Arteterapie – léčba uměním
Arteterapie je léčba prostřednictvím umělecké činnosti, vnímání uměleckých děl, ale především vlastní tvorby. Využívá metody kreslení, malování nebo tvorbu koláží, ale i třeba sochařství nebo práci s hlínou, zkrátka všechna možná tvůrčí odvětví, v nichž se dá zhmotnit a ztvárnit vnitřní prožitek, touhu nebo myšlenku.
K dalším směrům arteterapie se řadí terapie pomocí vyprávění, hudby, ale i divadelního (dramatického) projevu.
Počátky využití arteterapie u nás sahají do padesátých let minulého století, kdy byla nedílnou součástí psychoterapie a sloužila hlavně k upřesnění diagnózy u duševně nemocných pacientů. Dnes jde o samostatný studijní obor.
Využití arteterapie
Arteterapie může pomoci např. při těchto potížích:
- citové problémy
- neschopnost vyjádřit pocity a emoce
- napětí, stres, frustrace
- překonávání strachu
- těžko přijatelné životní změny, ztráta partnera atd.
- problémy s komunikací
- sny a noční můry
Arteterapie je snadno zaměnitelná s jinými psychologickými obory, či snadno aplikovatelná do jiných psychoterapeutických směrů. Poskytuje tím široký rozsah využití a nabízí možnost vidět svět nebo daný problém z mnoha jiných perspektiv.
Individuální i skupinová terapie
Arteterapie nabízí možnost individuálního přístupu a konzultací, ale i skupinovou terapii. Existují tzv. arteterapeutické ateliéry, které dají svým návštěvníkům možnost lepšího sebepoznání a získání pozitivní energie zaměřené na daný problém, pomocí zajímavých, tvůrčích aktivit.
V několika setkáních, kde se pracuje i relaxuje pomocí barev, symbolů a obrazů, se účastníci kurzu naučí vnímat realitu tak, jak by ji chtěli vidět a prožívat, dozví se o sobě hodně nového a v pozitivním smyslu přehodnotí svůj dosavadní život i jeho cíle.
Česká arteterapeutická asociace
Česká arteterapeutická asociace (ČAA) vznikla v roce 1994, tvoří ji samostatné profesní sdružení arteterapeutů a je zde vítán kdokoliv se zájmem o tento obor. Cílem ČAA je přirozeně rozvíjet a zdokonalovat tento léčebný postup a vše, co s ním souvisí, a to v souladu se standardy expresivních terapií u nás i v zahraničí.
ČAA je také organizátorem odborných setkání a konferencí na toto téma. Zajišťuje kontakt s dalšími příbuznými obory a podílí se na arteterapeutických aktivitách ve zdravotnických, sociálních a dalších institucích, dále má aktivní podíl na výzkumech vztahujících se k umění, psychologii, psychoterapii a pedagogice.
Autor: Veronika Tůmová