Alkoholismus u žen
Jak se dnešní společnost dívá na ženy, které tíhnou k alkoholu? Jako na někoho, kdo se nechá ovládat touto opovrženíhodnou slabostí, a ničí tak životy kolem sebe i svůj, nebo jako na zoufalé bytosti ničené osudem, které potřebují náš zájem a podporu? Jak rozeznat počínající závislost, pochopit důvody, porozumět a včas pomoci?
Možné důvody vzniku závislosti
Mezi ženy více ohrožené možností závislosti na alkoholu patří rozvedené, emocionálně nevyrovnané ženy ve středním věku, v neutěšené finanční situaci nebo jinak problematických sociálních podmínkách. Přesto však nemůžeme ženy alkoholičky takto "zaškatulkovat".
Stres v zaměstnání, problémy v rodinných vztazích nebo už zmíněné finanční potíže se mohou stejným způsobem dotýkat mladých, zdánlivě soběstačných a jindy úspěšných dívek a žen, kterým najednou nečekaná nepříjemná událost zalomcuje životní stabilitou.
Příznaky, skrývání a popírání alkoholismu
Jako každá jiná závislost, ani alkoholismus nevzniká ze dne na den, ale prohlubuje se dlouhodobým požíváním a pěstujícím se zvykem. Může se začít třeba jednou dvěma sklenkami pro odbourání pravidelného stresu z práce nebo při častých hádkách doma. Závislost tak vzniká pomalu a bez varování a dotyčná osoba si ji mnohdy nepřipustí až do velmi pokročilé fáze, přestože okolí ji už dávno zaznamenalo.
Mezi první viditelné příznaky patří změna vzhledu. Jindy upravená a pěstěná žena přestává dbát o svůj zevnějšek, oblečení, a později i osobní hygienu, reaguje podrážděně až hystericky, zanedbává své povinnosti a běžné denní úkoly doma i v zaměstnání. Dáme-li najevo nesouhlas s jejím chováním nebo náznak podezření, obvykle propadá sebelítosti a ze všeho obviňuje kohokoliv ve svém okolí, z čehokoliv, co mohlo jen trochu zavinit její problém.
Alkoholismus a těhotenství
Obvyklá reakce ženy při zjištění těhotenství je okamžitá abstinence a mnohdy i horečnaté přemýšlení o tom, jestli v nedávné době někde nepřebrala a nemohla tak uškodit plodu. Podle nedávných výzkumů může totiž už i jednorázové pití způsobit plodu jisté potíže.
Otěhotní-li žena alkoholička, měla by v sobě sama, nebo s podporou okolí, najít dost zodpovědnosti k tomu, aby okamžitě vyhledala odbornou pomoc. Je nutné si uvědomit, že bychom neměli přenést svou závislost na jedince, který má právo přijít na svět zdravý a v nejlepších podmínkách. Alkohol má na dosud nenarozené dítě vliv přímo zásadní - jedná se o nebezpečí špatného vývoje, nejrůznějších retardací (fetální alkoholový syndrom), v pozdějším životě pak poruchy chování, emocionální a psychické poruchy, problémy se zdravým začleněním do společnosti.
Cesta k odhodlání a léčbě
Je mnohdy těžké pro alkoholičku i její okolí přijmout fakt, že i při veškeré ztrátě posledních zbytků vůle a důstojnosti je tu stále možnost léčby. Podpora rodiny a přátel je v tomto případě velmi důležitá, přestože ji alkoholik často razantně odmítá, a celou situaci tak zhoršuje. Jsou-li kolem věci a lidé, které závislá žena ještě neztratila, největším motivem pro ni bude ultimátum, ať třeba kruté, ale většinou účinné. Je nutné zdůraznit prostý fakt, že rodina nehodlá žít v neustálém strachu o ni a v citovém vydírání, kterým se často snaží bránit, že alkoholismus ničí nejen ji, ale i její nejbližší.
Setkali jste se ve svém okolí se ženou alkoholičkou? Podařilo se jí vyléčit se?
Autor: Veronika Tůmová