Jak řešit alergii na zvířata?
Alergie je popisována jako nepřiměřená reakce organizmu na některou látku z našeho okolí. Dnes se alergie vyskytují stále častěji a právě přecitlivělost vůči zvířatům patří mezi velmi časté. Je to dáno také skutečností, že neustále přibývá rodin, které si pořizují do bytu různé domácí mazlíčky a možná až následně zjišťují, že nějakému členovi rodiny není jejich přítomnost zdraví prospěšná.
Termín „alergie" je původem z řeckého „allos ergos", což znamená „jiná reakce". Tento termín zavedl Clemens von Pirquet v roce 1906. Látky, které alergickou reakci vyvolají, nazýváme alergeny a jedná se většinou o látky bílkovinné povahy.
Běžně se lidé domnívají, že alergii způsobuje srst zvířete. Není to však zcela pravda. Zvířecí alergeny jsou obsaženy:
- ve slinách (pes, kočka, kůň, morče, křeček)
- moči (kočka, pes, malá laboratorní zvířata)
- krevním séru
- lupech, kožních šupinách
- výměšcích (holubi)
Srst pak slouží spíše jako zásobárna těchto látek. Rozšířeným mýtem je též přesvědčení, že krátkosrsté zvíře alergii vyvolat nemůže. Na délce srsti zvířete zde nezáleží.
Mezi projevy alergické reakce patří rýma, slzení, pálení a otoky očí, vyrážka nebo kašel. V počtu vyvolaných alergických reakcí jsou na prvním místě jednoznačně umístěné kočky. Ty mohou alergikům způsobit nejvýraznější obtíže, protože produkují nejagresivnější alergeny. Alergie se však může objevit i na jakékoliv jiné zvíře - na psy, králíky, morčata nebo křečky.
Samozřejmě je obranou užívání léků či radikální rozhodnutí, že zvíře „půjde z bytu". Pokud se u člena rodiny v souvislosti se zvířetem objeví astma, mělo by být zamezení kontaktu se zvířetem první volbou. Dnes již existují i vyšlechtěná zvířata bez srsti, která bývají prezentována jako vhodná pro alergiky. Zde je však nutné individuální posouzení alergické reakce, pokud vám vadí alergeny obsažené např. ve slinách zvířete, mohou pak problémy přetrvávat. Pokud se rozhodnete, že bez zvířátka se neobejdete, můžete si pořídit takové, které reakci nevyvolá. Alergii nezpůsobuje např. chameleón, had, želva či rybičky.
Jsou též jiné možné způsoby, jimiž můžete upravit své soužití se zvířecím miláčkem, pokud ho prozatím nechcete vyloučit ze společné domácnosti. Nejdůležitější je dodržování hygieny v péči o srst zvířete. Nutností je koupání zvířete v počtu nejméně dvakrát týdně. Tímto je zamezeno následnému uvolňování alergenů ze srsti zvířete do ovzduší. Na trhu jsou dnes již k dostání speciální přípravky, které v srsti neutralizují alergeny. Existují dvě varianty přípravku, jedna na psy a druhá na kočky, ptáky a drobné savce. Účinek však není dlouhodobý a je tedy nutná pravidelná aplikace takovýchto roztoků či šamponů.
Mezi další možná doporučení lze uvést zamezení přístupu zvířete do ložnice (přísný zákaz je samozřejmý ohledně vstupu do postele), kde alergik spí. Alergeny se mohou hromadit též v pelíšku zvířete. Dbejte tedy na jeho udržování v čistotě. Shodně tak se mohou alergeny usazovat i ve vašem oblečení, perte jej tedy často, abyste zbytečně nevyvolávali další alergické reakce. Jak již bylo řečeno, alergeny jsou obsaženy ve slinách zvířat. Myslete na to v případě, že vás váš miláček rád olizuje. Mělo by následovat omytí, které zamezí následnému možnému svědění či vyvolání rýmy.
Máte nějakou alergii na zvířata? Museli jste řešit co s domácím mazlíčkem, protože byl na něj někdo z rodiny alergický?
Autor: Michaela Holá