Co dělat při alergii na prach
Úklid a sterilní čistota. Slova, která jsou doslova vypálena v myslích lidí, kteří se setkali s alergií na prach sami u sebe nebo blízkého člověka. Důležitou roli při uzdravování hraje také vnitřní očista těla a posílení obranyschopnosti organismu.
Prach domácí se skládá z roztočů a jejich exkrementů, lidských a zvířecích šupin, z vlasů, hmyzu, z chlupů domácích zvířat, z textilních vláken, peří, bakterií, plísní, řas a pylových zrn. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více složkám domácího prachu. Většina pacientů reaguje přecitlivěle zejména na roztoče resp. jejich exkrementy, které patří k nejagresivnějším alergenům. Přecitlivělost se projevuje alergickou rýmou, bronchiálním astmatem, alergickým zánětem spojivek a atopickým ekzémem.
Vnější úklid prostoru versus vnitřní očista těla
Úklid by měl směřovat jak do vnějšího prostoru, tak i dovnitř do těla. Při úklidu domácnosti bychom se měli zaměřit zejména na prostory ložnice a dětského pokoje. V ložnicích bývá až 100x více roztočů než v obývacích pokojích.
- Celou domácnost uklízet častěji a důkladněji, abychom minimalizovali styk alergenů s přecitlivělou osobou. Ložní prádlo měnit každé 1 - 2 týdny a minimálně 1x týdně vysát matrace a min. 2x týdně vyklepat prostěradla, přikrývky a polštáře. Při úklidu by postižená osoba neměla být přítomna. Pokud trpí alergií maminka a uklízet zkrátka musí, je výhodné použít respirátor.
- Je dobré minimalizovat plochy, kde se může snáze zachytávat a tvořit prach, roztoči a plísně. Odstranit koberce, předložky, kožešiny, textilní závěsy, tapety, polstrovaný nábytek, hadrové, vlněné a plyšové hračky, sušené květiny, akvária a domácí zvířata. Smířit se s odchodem milovaného zvířátka může být dost těžké. Nejmenším zlem je pro alergika suchozemská želva. Ideální hračky jsou ze dřeva a dalších dobře omyvatelných materiálů.
- Místnosti by měly být dobře větratelné, suché, se stejnoměrnou teplotou vzduchu 19 - 21°C a relativní vlhkostí vzduchu 40 - 50%. Ložnici přes den nepoužívat jako obývací pokoj, nečesat se tam a nepoužívat v ní příliš aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu a spreje proti hmyzu. V žádné místnosti nekouřit.
- Polštáře a přikrývky nemají obsahovat peří ani ovčí vlnu. Vhodné je duté vlákno. Matrace je vhodné povléknout matracovým chráničem a prát 1x týdně při stejném režimu jako ložní prádlo. Ze stejného materiálu, který je nepropustný pro roztoče, ale propustný pro vlhkost, se vyrábějí i snímatelné povlaky na polštáře a přikrývky.
- Dejte přednost centrálnímu nebo podlahovému vytápění.
Při „úklidu" těla se zaměřit na očistu střev a jater a pokusit se omezit potraviny, které nadměrně zahleňují a zatěžují organismus. Zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu.
- potraviny, které zahleňují: bílá mouka, bílé pečivo, cukr, med, čokoláda a cukrovinky, slazené nápoje, mléko a mléčné výrobky zejména kravské
- potraviny, které nadměrně zatěžují: tzv. Éčka (umělá barviva a sladidla, dochucovadla, protispékavé látky), dráždivá koření, alkohol, káva, živočišné tuky
Taky máte alergii? Jaké máte zkušenosti?
Autor: Blanka Barešová